Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα παίδων GBA-Αγιος Αθανάσιος

Στις ακαδημίες του Θερμαϊκού Θέρμης ο Δημήτρης Κατσίβελης

Ο αθλητής της ΑΕΚ Δημήτρης Κατσίβελης βρέθηκε σήμερα το πρωί στη Θέρμη για να προπονηθεί, να μιλήσει και να γνωριστεί με παιδιά της Ακαδημίας του Θερμαϊκού.

Νέος «περίπατος» για το παιδικό του Αρη

Άλλη μία νίκη για το παιδικό του Αρη, που συνεχίζει χωρίς δυσκολίες το αήττητο του, καθώς επικράτησε αυτή τη φορά εκτός έδρας απέναντι στην ΜΕΝΤ με 90-36. Το ντεμπούτο του στην παιδική ομάδα έκανε ο Γιώργος Καπόνης (γεννηθείς το 2002).

Νέα διπλή επιτυχία για την υποδομή του Απόλλωνα Καλαμαριάς

Με νίκες συνέχισαν παίδες και έφηβοι του Απόλλωνα Καλαμαριάς. Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Στον Κεραυνό το ντέρμπι των παίδων του Ωραιοκάστου

Εχοντας σημαντικό προβάδισμα από την αρχή ο Κεραυνός επικράτησε στο ντέρμπι του Ωραιοκάστρου για το πρωτάθλημα παίδων του ΔΑΣΩ με 63-35.

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα GBA Αργοναύτης-Αργος Ορεστικό για τη Β΄ Εθνική Ανδρών

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στους ομίλους Βορρά της Γ΄ Εθνικής ανδρών

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Μία νίκη και μια ήττα για την υποδομή του Φρυγανιώτη

Με νίκη συνέχισαν οι κορασίδες του Φρυγανιώτη που επιβλήθηκαν με 28-29 στην Σίνδο του Αστέρα. Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη του την διάρκεια και το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε μετά από δίποντο της Μπούζη, εννέα δεύτερα πριν το τέλος. Αντίθετα οι παίδες γνώρισαν μεγάλη σε έκταση ήττα στο ICBS με 63-20. Αναλυτικά:

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στον όμιλο Βορρά της Β΄ Εθνικής ανδρών

Εύκολη νίκη για το παιδικό του Μαντουλίδη

Χωρίς να συναντήσουν αντίσταση οι παίδες του Μαντουλίδη επικράτησαν του Αχιλλέα Τριανδρίας με 82-42.

Πέρασαν από το Καλοχώρι οι παίδες του Αίαντα

Καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι παίδες του Αίαντα Ευόσμου επικράτησαν με 38-48 στο Καλοχώρι του τοπικού Μεγάλου Αλεξάνδρου.

«Καθαρό διπλό» στο Ασβεστοχώρι για τους παίδες της ΗΟΟΡ

Επιβάλλοντας το ρυθμό του απο την αρχή του αγώνα το παιδικό της ΗΟΟΡ, κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από το κλειστό του Ασβεστοχωρίου (43-63).

«Φόρτσαραν» στο τέλος οι έφηβοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου

Νίκη για τους εφήβους του Μεγάλου Αλεξάνδρου με 65-51 επί του Αχιλλέα Τριανδρίας. Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι όπου οι δυο ομάδες συμβαδίζανε στο σκορ μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 24-7 στην τελευταία περίοδο κατακτήσανε το ροζ φύλλο.

Ανετη επικράτηση των παίδων του ΠΑΟΚ-Φιλικά της ακαδημίας με την ΑΕ Κοζάνης

Νέα νίκη για το παιδικό τμήμα του ΠΑΟΚ που επικράτησε της ομάδας της Ενωσης Σταυρούπολης με 69-33.

Πρόκριση για τους εφήβους της Μηχανιώνας

Με νίκη εντός έδρας στο παιχνίδι με τον Αριστοτέλη Επανομής (76-45) έκλεισε η πρώτη φάση του εφηβικού για τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας που πέρασε και στην επομένη φάση.

Παρέμεινε στην τέταρτη θέση η Νίκη Λευκάδας

Σημαντική νίκη επί του Αθηναϊκού, με 68-65 στην έδρα της, πέτυχε η Νίκη Λευκάδας με τις φιλοξενούμενες να παρατάσσονται με τη σημαντική απώλεια της Ζωής Κεχαγιά, που είναι τραυματίας.

Πέρασε από τη Γλυφάδα ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ-Εντυπωσίασαν Σταυρίδου, Τελίδου, Σπανίδου

H ... ποντιακή τριπλέτα  Σταυρίδου(5/7 τριπ.),  Τελίδου (4/7 τριπ.), Σπανίδου (12π., 7 ριμπ., 7 ασίστ), έκανε την διαφορά στην Γλυφάδα και ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ μετέτρεψε σε μάλλον απλή υπόθεση το ματς με την Τερψιθέα στην Γλυφάδα (62-51) που φάνταζε  ντέρμπι πριν τον αγώνα.

«Κατοστάρα» στην Πετρούπολη για τον Ολυμπιακό

Σαρωτικός ήταν ο Ολυμπιακός στην Πετρούπολη και με εντυπωσιακή εμφάνιση διέλυσε με 105-44 τον τοπικό Άρη, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Πέρασε και από το Κιλκίς ο Ηρακλής Μελίκης

Με νέο προπονητή τον Νεκτάριο Καραγιαννίδη ο Ηρακλής Μελίκης πέρασε αλώβητος από την δύσκολη έδρα του Κιλκίς επικρατώντας του τοπικού Αετού με 64-70. Έτσι έκλεισε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος με απολογισμό 9 νίκες και 1 ήττα.

Με το δεξί στον δεύτερο γύρο ο Βελλερεφόντης

Με εκτός έδρας νίκη με 50-52 επί της PBA ξεκίνησε τον δεύτερο γύρο ο Βελλερεφόντης.

Βράβευσε τους αριστούχους αθλητές του ο Αρης-Φωτορεπορτάζ

Βράβευση των αριστούχων αθλητών του Αρη έγινε στο πλαίσιο της χθεσινής κοπής της βασιλόπιτας στο Αλεξάνδρειο.

Τα φύλλα αγώνα του ομίλου Νότου της Α2 γυναικών

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 63
ΕΣΠΕΡΟΣ ΠΑΤΡΑΣ  34

Χωρίς προβλήματα η Ολύμπια Λάρισας

Με εξαιρετική εμφάνιση στην δεύτερη και την τέταρτη περίοδο η Ολύμπια επικράτησε στη Λάρισα με 60-38 του ΠΑΣ Γιάννινα.

Καθαρή επικράτηση στις Σέρρες για τον Παναθλητικό Πειραματικό

Εχοντας προβάδισμα με διαφορά πάνω από δέκα πόντους από τα πρώτα λεπτά οι γυναίκες του Παναθλητικού-Πειραματικού επικράτησαν στις Σέρρες του ΑΟΣ με 49-61.

«Καθάρισαν» στην παράταση οι γυναίκες του Ηρακλή

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε το παιχνίδι στην Πυλαία με τον Ηρακλή να επικρατεί στην παράταση της τοπικής ΑΕ με 55-67.

«Διπλό» στην Καλαμαριά για τον Ολυμπιακό Βόλου

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε τον δεύτερο γύρο ο Ολυμπιακός Βόλου, που κέρδισε 60-48 τον Απόλλωνα στο ΔΑΚ Καλαμαριάς κι επέστρεψε στις επιτυχίες.

Ανετη επικράτηση στο Βόλο για τους Τιτάνες Δράμας

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι και αυξάνοντας τη διαφορά από τους δέκα στους είκοσι πόντους στην τελευταία περίοδο, οι οκτώ παίκτριες των Τιτάνων που ταξίδεψαν από τη Δράμα στο Βόλο, επικράτησαν με 38-58 της τοπικής Νίκης που χρησιμοποίησε άλλες τόσες.

Δύσκολο πέρασμα από την Κω για τον Πρωτέα Βούλας

Παρόλο που έδωσαν και την ψυχή τους στο παρκέ και πάλεψαν στα ίσια μέχρι και το τέλος τα κορίτσια του Ιπποκράτη Kω δεν κατάφεραν να κάνουν την υπέρβαση κόντρα στο Πρωτέα Βούλας και ηττήθηκαν με 74-78.

Παρέμειναν αήττητες οι γυναίκες του Αρη

Εχοντας το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά ο Αρης επικράτησε με 60-49 της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου στο τοπικό ντέρμπι και διατήρησε το αήττητο.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α1 και Α2 γυναικών

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Παρέμεινε αήττητος ο Αρης Blackview-Επικράτησε με 60-49 της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου για την Α2 γυναικών-Λεπτό προς λεπτό από το Αλεξάνδρειο-Ενημέρωση και για τα υπόλοιπα παιχνίδια σε Α1 και Α2 γυναικών

Την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου υποδέχεται σήμερα στις 12:00 ο Αρης Blackview για το πρωτάθλημα της Α2 γυναικών. Το μπλογκ θα είναι εκεί και θα σας μεταδώσει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα, ενώ θα υπάρχει ενημέρωση και για τα υπόλοιπα παιχνίδια σε Α1 και Α2 γυναικών.

Τα παιχνίδια του πρωταθλήματος παίδων κυριαρχούν στο σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Το πρόγραμμα της Α1 και Α2 γυναικών-Οι βαθμολογίες

Οι σημερινοί αγώνες για την 11η και 12η αγωνιστική της Α1 και Α2 γυναικών αντίστοιχα έχουν ως εξής:

Το σημερινό πρόγραμμα όλων των εθνικών κατηγοριών στους άνδρες

Συνεχίζονται σήμερα τα πρωταθλήματα Β΄ και Γ΄ εθνικής ανδρών. Το πρόγραμμα σε όλες τις κατηγορίες είναι:

Στην επόμενη φάση οι έφηβοι του ΔΑΣΩ- Καλπίας: «Νίκη ψυχολογίας»

Την πρόκριση στην επόμενη φάση εξασφάλισε η ομάδα εφήβων του ΔΑΣΩ αφού κέρδισε Αναγέννηση Φλόγα και Αμπελόκηπους Μενεμένης. Η ομάδα του Ωραιοκάστρου έδειξε μέταλλο νικητή επικρατώντας του ΒΑΟ και της ΔΕΚΑ.

Χρειάστηκαν παράταση οι έφηβοι της ΧΑΝΘ

Για την πέμπτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου του πρώτου ομίλου του πρωταθλήματος εφήβων της ΕΚΑΣΘ, η ΧΑΝΘ νίκησε στη παράταση τον Ερμή Λαγκαδά με 67-62.

Νέο «διπλό» για το Μέγα Αλέξανδρο Ηλιούπολης

Δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής του δεύτερου γύρου για την ομάδα του Μεγάλου Αλεξάνδρου Ηλιούπολης, η οποία επικράτησε του γηπεδούχου Μακεδόνα Αμπελοκήπων με 43-68.

Προκρίθηκαν στην επόμενη φάση οι έφηβοι του Ερμή Καλαμαριάς

Μεγάλη πρόκριση στην δεύτερη φάση του πρωταθλήματος για το εφηβικό του Ερμή Καλαμαριάς. Το 2016 ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα, η οποία με ένα σερί τριών νικών σε διάστημα μιας εβδομάδας (Σάββατο-Τετάρτη-Σάββατο) κατέκτησε την δεύτερη προνομιούχο θέση στον πέμπτο όμιλο.