Μεγάλο «διπλό» στην Λευκάδα για τον Ιπποκράτη Κω

Νίκη ελπίδας για την παραμονή στην Α1 γυναικών πέτυχε στη Λευκάδα ο Ιπποκράτης Kω, που άφησε πίσω του το στραβό αποτέλεσμα με την Τερψιθέα και κατάφερε να περάσει από μια πολύ δύσκολη έδρα κερδίζοντας την τοπική Νίκη με 60-62.

Όπως γράφει το http://www.giafkasports.gr/ μετά από μια δύσκολη εβδομάδα σε όλους τους τομείς, αφού αθλήτριες και προπονητές είχαν να διαχειριστούν πέρα απ' την ήττα και το άγχος αν μπορέσει η ομάδα να ταξιδέψει λόγω των οικονομικών της προβλημάτων στο γήπεδο ήταν 100% συγκεντρωμένες.

Το α’ δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο σήμερα στη Λευκάδα, με τη Νίκη να προηγείται με 4-2 (3’) και το δεκάλεπτο να λήγει με 13-14. Στη συνέχεια, ο Ιπποκράτης επέβαλε το ρυθμό του μέχρι το 16’ όταν και προηγήθηκε με 19-28, με τις γηπεδούχες όμως να κάνουν σερί 13-3 και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με την ελάχιστη διαφορά (32-31).

Στην «επανάληψη», ο Ιπποκράτης ήταν παθιασμένος (34-37 στο 24’ και 36-42 στο 27’), έχοντας σταθερά το προβάδισμα. Μάλιστα στο 33’, η ομάδα του Γιάννη Παπούλη ξέφυγε με +8 (42-50 στο 33’) και κράτησε γερά παρά την προσπάθεια της Νίκης να γυρίσει το παιχνίδι (49-53 στο 36’ και 58-59 στο 39’).

Δεκάλεπτα: 13-14, 32-31, 42-45, 60-62
Διαιτητές: Μπούσιας- Σοφιανόπουλος
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 2, Καμπουράκη 4, Κανταρά 2, Κρητικού 1, Ψυχογιού 11(3), Ισκιόγλου 8, Γκιλ 18, Κρουκ 14(1).
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπούλης): Κασάπογλου 21(1), Πατμίου 2, Γούναρη 9(1), Σίντι 9 (10 ριμπ.), Σβύνου 6, Δρεττάκη, Κάμπελ 15 (21 ριμπ., 5 κλεψ.).