11 Φεβ 2019

«Φόρτσαραν» στο τέλος τα Βασιλικά

Με εξαιρετική απόδοση στην τελευταία περίοδο, τα Βασιλικά επικράτησαν στη Μίκρα του Γαλαξία με 71-62. Οι παίκτες του Στέφανου Κοσμά έκαναν ένα σερί 21-11 στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν δίκαια το ροζ φύλλο.

«Πέρασε» από το Ασβεστοχώρι η Μηχανιώνα

Εχοντας σημαντική διαφορά μετά το δεύτερο δεκάλεπτο και πιάνοντας εξαιρετική απόδοση, ο Ποσειδών Μηχανιώνας επικράτησε στο Ασβεστοχώρι με 79-67. Οι νικητές αφιερώνουν την επιτυχία στον Θόδωρο Αγλαμίση, που τραυματίστηκε σε μία από τις προπονήσεις της προηγούμενης εβδομάδας.

Το πρώτο ημίχρονο έδωσε τη νίκη στον Ιωνικό

Με εξαιρετική απόδοση στα δύο πρώτα δεκάλεπτα ο Ιωνικός επικράτησε με 70-65 της ΑΕΕ Τούμπας. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στην επανάληψη, αλλά η ομάδα των Διαβατών έφθασε στην επιτυχία.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών-Ενημέρωση και κατά τη διάρκεια των αγώνων

Παραιτήθηκε ο Σίσκος από τους Ικάρους Σερρών-Σε λίγο συνεδριάζει το ΔΣ του συλλόγου

Ραγδαίες είναι οι εξελίξεις στους Ικάρους Σερρών μετά τη χτεσινή εκτός έδρας ήττα από τον Μακεδονικό. Σύμφωνα με πληροφορίες του www.serresbasket.gr ύστερα από το τέλος του αγώνα στη Θεσσαλονίκη ο Κώστας Σίσκος ενημέρωσε τους παίκτες του ότι αποχωρεί από τους «κυανοκίτρινους» υποβάλλοντας την παραίτησή του στη διοίκηση της ομάδας.

O Φίλιππος Βέροιας απαντά στον Ερμή Λαγκαδά για τον Κοθρά

Ανακοίνωση με την οποία απαντά στον Ερμή Λαγκαδά για τον Κοθρά  εξέδωσε ο Φίλιππος Βέροιας. Αναλυτικά:

Στα Χανιά το φάιναλ-φορ του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών

Στα Χανιά θα διεξαχθεί το φάιναλ-φορ του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών. Τον τίτλο θα διεκδικήσουν η Δάφνη Αγίου Δημητρίου, η Νίκη Λευκάδας, ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός.

Στο Ηράκλειο η κλήρωση για το Παγκόσμιο U19 της Κρήτης

Η νέα γενιά του μπάσκετ θα παρουσιαστεί επί σκηνής για μία ακόμη φορά επί ελληνικού εδάφους. Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων θα διεξαχθεί το καλοκαίρι στην Κρήτη από τις 29 Ιουνίου ως τις 7 Ιουλίου. Η αντίστροφη μέτρηση όμως θα αρχίσει ουσιαστικά από τις 20 Φεβρουαρίου με την κλήρωση της διοργάνωσης.

Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα ΑΣ Καρδίτσας-Ηρακλής 66-78 για την Α2 ανδρών

Αλλαγές ημέρας και ώρας έναρξης σε αγώνες Α2, Β΄ και Γ΄ Εθνικής ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι για συγκοινωνιακούς λόγους και μετά από συμφωνία των δύο Σωματείων, ο αγώνας ΑΣ Λόκρος Αταλάντης - ΟΦΗ, για την 16η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (2ος όμιλος) της 17/02/2019 αντί ώρας 17.00, θα διεξαχθεί στις 15.30, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αταλάντης.

Ιωνικός-ΑΕΕ Τούμπας για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών, ζωντανά στις 21:00 από τη Ιωνία

Διατήρησε το εντός έδρας αήττητο ο ΕΟΝΘ

Διατήρησε το εντός έδρας αήττητο ο ΕΟΝΘ νικώντας και τους Αλιγάτορες στο ΔΑΚ της Πυλαίας με 59-56. Οι απουσίες αποπροσανατόλισαν αρχικά τους γηπεδούχους  οι οποίοι βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο με 24-29.Μετά τη διακοπή και με ένα σερί 14-0 κατάφεραν  να περάσουν μπροστά και να κατακτήσουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Φωτορεπορτάζ από την κοπή της πίτας του ΣΕΠΚ στην Θεσσαλονίκη

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι των ημιτελικών του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι των ημιτελικών του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών, είναι:

Στιγμιότυπα από τον αγώνα ΒΑΟ-Μακαμπή 71-67 για την Γ Εθνική ανδρών

Την Τετάρτη οι κληρώσεις της Β΄ προημιτελικής φάσης εφήβων, της Ββ φάσης παίδων και της Γ΄ φάσης κορασίδων της ΕΚΑΣΘ-Ποια σωματεία θα συμμετάσχουν

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται οι εκπρόσωποι των παρακάτω σωματείων, όπως προσέλθουν στα γραφεία της Ένωσης την Τετάρτη 13/02/2019 και ώρα 17:30 για τις κληρώσεις της Β΄ προημιτελικής φάσης εφήβων, της Ββ φάσης παίδων και της Γ΄ φάσης κορασίδων:

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Μακεδονικός-Ίκαροι Σερρών 71-68 για την Β Εθνική ανδρών

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Αίας Ευόσμου-ΔΕΚΑ 67-62 για την Γ΄Εθνική ανδρών

Στιγμιότυπα και το Buzzer Beater του Λέανδρου Βογιατζή από τον αγώνα Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-Στρατώνι 72-65 για την Β΄ Εθνική ανδρών

Τα παιχνίδια για την Α΄ ανδρών ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Καλφόγλου από τον αγώνα ΚΣ Γέφυρας-Ανατόλια για την Β΄ Εθνική ανδρών

«Φόρτσαραν» στο τέλος οι παίδες των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων

Ένα δυνατό αλλά άτεχνο παιχνίδι για τρία δεκάλεπτα ήταν αυτό μεταξύ των παίδων του Κεραυνού Αγίου Παύλου και των  Μαχητών Πειραματικού Πεύκων όπου οι τελευταίοι επικράτησαν με 62-40. Αρκούσε το τελευταίο  δεκάλεπτο (6-31 επιμέρους σκορ) για να αποδείξουν οι φιλοξενούμενοι την ανωτερότητα τους και να παραμένουν αήττητοι.

Ανετη επικράτηση στη Νεάπολη για το παιδικό του Ναύαρχου Βότση-Φωτορεπορτάζ

Εχοντας μεγάλη διαφορά από την αρχή οι παίδες του Ναύαρχου Βότση, επικράτησαν με 84-53 στη Νεάπολη του ΠΚ.

Καταγγέλλει τον Κοθρά για απαράδεκτη συμπεριφορά ο Ερμής Λαγκαδά

Το διοικητικό συμβούλιο του ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά, με ανακοίνωσή του καταγγέλλει ως απαράδεκτη τη συμπεριφορά του αθλητή του Φίλιππου Βεροίας , Θέμη Κοθρά, ο οποίος στο μεταξύ τους αγώνα, επέδειξε όπως αναφέρει, "συμπεριφορά προσβλητική και εξυβριστική στους συνοδούς και αθλητές της ομάδας.

Νικηφόρο φινάλε για το παιδικό του Ζέφυρου

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της η ομάδα παίδων του Ζέφυρου επικρατώντας εκτός έδρας της Αναγέννησης Ν. Ρυσίου με 45-57.

Λαζαρίδης και Βαρδής μιλούν για τον αγώνα Αίας Ευόμσου-ΔΕΚΑ της Γ΄ Εθνικής ανδρών

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Απόλλων Καλαμαριάς-ΑΕ Πυλαίας 56-66 για την Α2 γυναικών