30 Νοε 2015

«Φόρτσαρε» στην τρίτη περίοδο ο Παναθλητικός-Πειραματικό

Καλύτερος στην επανάληψη ο Παναθλητικός-Πειραματικό επικράτησε στη Μίκρα με 62-68 του Γαλαξία. Οι νικητές βρέθηκαν πίσω στο σκορ με διαφορά εννέα πόντων στις αρχές τρίτου δεκαλέπτου, όμως με πολύ καλή άμυνα και σερί 10-21 πέρασαν μπροστά στο τέλος του και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε.

Εύκολο «διπλό» στη Μίκρα για το ΠΚ Νεάπολης

Εχοντας προβάδισμα μεγαλύτερο των δέκα πόντων μετά τη δεύτερη περίοδο το ΠΚ Νεάπολης επικράτησε στη Μίκρα του Μεγάλου Αλεξάνδρου με 49-70. Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν κι άλλο τη διαφορά στην τελευταία περίοδο και πήραν μια άνετη νίκη.

Δίκαια επικράτηση για το Μαντουλίδη

Αν και αγωνιζόταν χωρίς τον Χρηστίδη ο Μαντουλίδης επικράτησε με 77-71 του Ποσειδώνα Μηχανιώνας.

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη η Μακαμπή

Με εξαιρετική εμφάνιση στην τρίτη περίοδο η Μακαμπή κατάφερε να ανατρέψει τη διαφορά των εννέα πόντων που έχανε στην ανάπαυλα και να πάρει προβάδισμα που ήταν αρκετό για να τις δώσει την εκτός έδρας επιτυχία με 71-77 επί του ΔΑΣΩ.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Δείτε τα καλάθια της Ζωής Κεχαγιά από τη χθεσινή νίκη του Αθηναϊκού στη Βούλα

Φωτορεπορτάζ από τα φιλικά των ακαδημιών του Αχιλλέα Τριανδρίας και της ΧΑΝΘ

Στιγμιότυπα και δηλώσεις από τον αγώνα Αρης Πετρούπολης-Νίκη Λευκάδας για την Α1 γυναικών

Απόδραση με το «διπλό» για την Πλατεία στο ντέρμπυ του Φοίνικα

Ύστερα από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι η Πλατεία απέδρασε με το διπλό από το ντέρμπυ των ομάδων που έχουν κοινή έδρα καθώς επικράτησε του Φοίνικα με 59-60. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε με 17-18.

Το μεγαλύτερο Χριστουγεννιάτικο τουρνουά της Βόρειας Ελλάδας από 26-28 Δεκεμβρίου στις Συκιές-Τα τμήματα συμμετοχής-Το πρόγραμμα αγώνων και εκδηλώσεων-Οι παράλληλες δράσεις και οι παροχές

Ο Παναθλητικός Συκεών-Πειραματικό, διοργανώνει για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά το Holiday Basketball Tournament, στις 26,27 και 28 Δεκεμβρίου με τη συμμετοχή 15 ομάδων και 40 αγωνιστικών τμημάτων από τη Θεσσαλονίκη και τη Βόρεια Ελλάδα.

Στον Αχιλλέα Θερμαϊκού το ντέρμπι των εφήβων της Περαίας-Στιγμιότυπα από το παιχνίδι με τον Ζέφυρο

Μεγάλος νικητής του τοπικού ντέρμπι της Περαίας αναδείχθηκε ο Αχιλλέας επί του Ζέφυρου στο κλειστό ΕΑΚ Θερμαΐκού, παρουσία πολλών θεατών με 47-57.

Πήραν το ντέρμπι οι παίδες του Ολυμπου Ελευθερίου Κορδελιού

Νίκη για την παιδική ομάδα του Όλυμπου Ελευθερίου Κορδελιού που χωρίς να πιάσει την καλύτερη απόδοση επικράτησε με 59-52 του Αγίου Αθανασίου.

Αμεσα τα φύλλα αγώνα ζητά η ΕΚΑΣΘ

Από την ΕΚΑΣΘ παρακαλούνται οι γυμνασίαρχοι και διαιτητές που προσφέρουν τις υπηρεσίες τους σε αγώνες πρωταθλημάτων της Ένωσης, να προσκομίσουν άμεσα, τα φύλλα από αγώνες που πραγματοποιήθηκαν μέχρι 30/11/2015, προκειμένου να συνταχθούν οι καταστάσεις αποζημιώσεων τους, για να ακολουθήσει και η πληρωμή αυτών, εντός του επόμενου χρονικού διαστήματος.

Συλλυπητήρια στον Τυμπανίδη από τον ΑΣ Πλατεία

Η διοίκηση, το τεχνικό τιμ και οι παίκτες του ΑΣ Πλατεία με ανακοίνωσή τους, εκφράζουν τα θερμά τους συλλυπητήρια στον αθλητή του Ατρομήτου Τριαδίου, Παναγιώτη Τυμπανίδη για τον θάνατο της μητέρας του.

«Εξι στα έξι» για το παιδικό του Αετού Κιλκίς

Την έκτη νίκη του σε έξι αγώνες σημείωσε το παιδικό του Αετού Κιλκίς στον τρίτο όμιλο της ΕΚΑΣΚΕΜ καθώς επικράτησε άνετα του Εύαθλου Πολυκάστρου με 79-36. Η ομάδα του Κυριάκου Μπαχταλιά συνεχίζει αήττητη την προσπάθειά της για πρόκριση στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος.

Επιτυχίες για όλα τα τμήματα του Ερμή Καλαμαριάς

Δεύτερο «μαγικό» τριήμερο για τον Ερμή Καλαμαριάς καθώς ανδρικό, εφηβικό και παιδικό συνέχισαν με νίκες στα πρωταθλήματά τους.

Νίκη και πρωτιά για Κέντρο και Δύση στο τουρνουά διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ-Φωτορεπορτάζ

Το Σάββατο που μας πέρασε στο κλειστό γήπεδο Μίκρας Β διεξήχθησαν οι αγώνες της πέμπτης  αγωνιστικής του τουρνουά διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ αθλητών γεννημένων το 2002 με τα εξής αποτελέσματα:

Νίκη επί του Ηρακλή για την μικτή κορασίδων της ΕΚΑΣΘ

Καλύτερη σε όλο το παιχνίδι η μικτή κορασίδων της ΕΚΑΣΘ επικράτησε στη Μίκρα του Ηρακλή με 41-69.

Παραμένουν πρώτοι στον όμιλό τους οι έφηβοι του Μαραθώνα-Νέα ήττα για το ανδρικό

Συνεχίζει στην κορυφή του έκτου ομίλου των εφήβων η ομάδα του Μαραθώνα Καλαμαριάς μετά την όγδοη νίκη της σε εννέα παιχνίδια με αντίπαλο την ομάδα του ΑΟ Αρετσούς και τελικό σκορ 57-66.

Παραμένει αήττητος στην έδρα του ο Αετός Φιλύρου-Φιλικό με τις ακαδημίες του Πυρσού Αγίας Τριάδας-Φωτορεπορτάζ

Την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια πέτυχε ο Αετός Φιλύρου που επιβλήθηκε με 57-52 του Αισχύλου, ανεβάζοντας την απόδοσή του στην τελευταία περίοδο.

Πήγε… Παλέ ο Αθλος Αλεξάνδρειας-Πλούσιο φωτορεπορτάζ από τα φιλικά με την ακαδημία του Αρη

Μια κορυφαία συνάντηση για τον Άθλο περιελάμβανε το πρόγραμμα της ακαδημίας της ομάδας της Αλεξάνδρειας την Κυριακή, καθώς ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη προσκεκλημένος των ακαδημιών του Άρη, για δεύτερη συνεχή χρονιά, για να αγωνιστεί με τις ακαδημίες του στο ιστορικό και πρόσφατα ανακαινισμένο γήπεδο του Παλέ ντε Σπορ.

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Η βαθμολογία της Α΄ ανδρών

Τα παιχνίδια της πρώτης κατηγορίας ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Επανήλθε στα παρκέ ο Νίκος Μωϋσιάδης-Ευχαριστήριο του ΚΣ Γέφυρας

Το ΔΣ του ΚΣ Γέφυρας εξέδωσε, όπως αναφέρει το http://ksgefyras.blogspot.gr/, την παρακάτω ανακοίνωση με την ευκαιρία της επανένταξης του Νίκου Μωυσιάδη στην αγωνιστική δράση για τέσσερις μήνες, δηλαδή μέχρι το τέλος της φετινής αγωνιστικής περιόδου:

Γυμνή φωτογράφιση παικτριών του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ στις "Επιλογές" της "Μακεδονίας" για την παγκόσμια ημέρα κατά του AIDS

Φωτορεπορτάζ από το φιλικό των παίδων της ΔΕΚΑ με τον ΑΣΚ Λαγυνών

Εύκολο πέρασμα από το Ανατόλια για το εφηβικό του ΠΚ Νεάπολης

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η εφηβική ομάδα του ΠΚ Νεάπολης, κερδίζοντας το Ανατόλια εκτός έδρας με 57-97. (Το Ανατόλια παίζει με μικρότερους κατά ένα χρόνο αθλητές).

Κρίσιμες επιτυχίες για εφήβους και παίδες του ΑΣ Πανόραμα

Σημαντική νίκη επί του Παναθλητικού-Πειραματικού για το εφηβικό του ΑΣ Πανόραμα που παραμένει στη πρώτη θέση του ομίλου, αλλά και για το παιδικό που επικράτησε με 41-73 στο Ανατόλια.  Αναλυτικά:

Φωτορεπορτάζ από τα παιχνίδια των παίδων της ΔΕΚΑ (Ελπίδες) και των εφήβων με το ΔΑΣΩ

«Πάτησε γκάζι» μετά τη δεύτερη περίοδο ο Μέγας Αλέξανδρος Ηλιούπολης

Απαραίτητη ήταν η  νίκη για την ομάδα του Μεγάλου Αλεξάνδρου Ηλιούπολης επί της ΑΕΚ Αγίου Αθανασίου, εφόσον ήθελε να διατηρήσει προσδοκίες για διάκριση στην αγωνιστική περίοδο.

Νέα επιτυχία για το Κολέγιο DEI-Επεισόδια και αποβολή στον αγώνα με τον Θρίαμβο Ταγαράδων

Ανετη επικράτηση του Κολεγίου DEI επί του Θριάμβου Ταγαράδων με 83-65.  Οι παίκτες του Κολεγίου μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και με ωραίες επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να ξεφύγουν στο ημίχρονο με 44-27.

«Φόρτσαρε» στο τέλος ο Αξιός Ανατολικού

Μεγάλη νίκη για τον Αξιό Ανατολικού επί του Αρίωνα Μενεμένης με 71-77.  Η ομάδα του Αξιού κατέβηκε στο παιχνίδι με πολλές απουσίες λογά τραυματισμών και άλλων υποχρεώσεων των παικτών της.

Ανετο «διπλό» στη ΜΕΝΤ για το εφηβικό του Ηρακλή

Χωρίς να προβληματιστούν ιδιαίτερα οι έφηβοι του Ηρακλή επικράτησαν στη ΜΕΝΤ με το ευρύ 66-91.

Φωτορεπορτάζ, ολόκληρη η παράταση και δηλώσεις από τον αγώνα Πρωτέας Βούλας-Αθηναϊκός για την Α1 γυναικών