«Πάτησε γκάζι» μετά τη δεύτερη περίοδο ο Μέγας Αλέξανδρος Ηλιούπολης

Απαραίτητη ήταν η  νίκη για την ομάδα του Μεγάλου Αλεξάνδρου Ηλιούπολης επί της ΑΕΚ Αγίου Αθανασίου, εφόσον ήθελε να διατηρήσει προσδοκίες για διάκριση στην αγωνιστική περίοδο.

Η τελική διαφορά στο σκορ (75-53) δείχνει μια άνετη επικράτηση, όμως η πρώτη περίοδος του αγώνα δεν προμήνυε κάτι τέτοιο. Οι φιλοξενούμενοι -ενισχυμένοι με τον Χατζόπουλο- μπήκαν συγκεντρωμένοι και πήραν το προβάδισμα με εύστοχες επιλογές. Από τη δεύτερη περίοδο και μετά οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν τη νευρικότητα και «πάτησαν γκάζι» διατηρώντας μια διαφορά 15-20 πόντων ως το τέλος του αγώνα.
Δεκάλεπτα: 12-16, 40-28, 59-41,75-53
Διαιτητές: Γραικός-Θρασυβουλίδης
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΛIOYΠΟΛΗΣ (Σταυρόπουλος): Γεράκης  20(1), Κώττης  18(1), Σάντης  13(1), Πανταχός 8, Κυριαζίδης 6, Ορφανίδης  4, Κολογοσίδης 3,Τράκας  2,Αηδονίδης  1.
ΑΕΚ AΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ (Γουναρίδης):  Χατζόπουλος 14(2), Σμυρναίος 10(2), Ιτσιόπουλος 9(1), Κωνσταντινίδης 7, Δαρατζίκης 6, Σαραντιάδης 5, Σογιάκας 1, Τσαγκάρης 1, Προκοπίου, Τσακίρης, Κανλής.