«Διπλό» τίτλου για τον Παναθλητικό στις Σέρρες

Φοβερό παιχνίδι έγινε στις Σέρρες με τον Παναθλητικό σημαντικά βελτιωμένο στην άμυνα στα δύο τελευταία δεκάλεπτα, να επικρατεί με 70-75 του ΑΟ Σερρών.

Όπως γράφει το http://serresbasket.blogspot.gr στο πρώτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» ξεκίνησε φορτσάτο με τη Νίκη Χωλοπούλου να είναι ασταμάτητη. Οι γηπεδούχες κατόρθωσαν να χτίσουν σταδιακά μια σημαντική διαφορά (10-5, 14-7, 17-9, 20-11, 24-13). Η περίοδος έκλεισε με 26-16, με τη Μαρία Χωλοπούλου όμως να έχει συμπληρώσει τρία φάουλ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 13 πόντους (29-16), αλλά οι φιλοξενούμενες ανασυντάχθηκαν και μείωσαν σε 36-32 (1:28). Λίγο αργότερα η Μαραγκού με τρίποντο διαμόρφωσε το 43-36 που αποτέλεσε το σκορ της περιόδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΟΣ πάσχιζε να μείνει μακριά από τον Παναθλητικό (50-41, 54-47: 5:04), αλλά το συγκρότημα του Σίμου Συρόπουλου δεν έδειξε διάθεση να τα παρατήσει πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής (54-53: 2:02), με την Ιγνατίου να να προσφέρει πολύτιμους πόντους στην επίθεση. Η περίοδος τελείωσε 56-55, με τον Νίκο Κηρύκο να πονοκεφαλιάζει εξαιτίας των τεσσάρων φάουλ της Νίκης Χωλοπούλου (από το 22').

Στο τέταρτο δεκάλεπτο Σερραίες και Θεσσαλονικιές «κονταροχτυπήθηκαν» στο παρκέ για την κατάκτηση της νίκης. Ο Παναθλητικός είχε το μομέντουμ αποκτώντας πλεονέκτημα πέντε πόντων (58-63, 63-68). Οι «πράσινες» έκαναν την ύστατη προσπάθεια φτάνοντας πολύ κοντά στην ισοφάριση, αλλά σε δύο περιπτώσεις Τόγα και Μπακιρτζίδου απέτυχαν να φέρουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία (στο 67-69 Τόγα [1:30], Μπακιρτζίδου [40'']). Η σέντερ του «τριφυλλιού» με φοβερό γκολ-φάουλ πέτυχε το 70-71 (14''), αλλά στην εξέλιξη της συνάντησης η Τσαμπούρη με βολές σημείωσε το 70-73 (13'').

Ο Νίκος Κηρύκος κάλεσε τάιμ-άουτ προκειμένου ο ΑΟΣ να εκδηλώσει μια καλή τελική επίθεση, αλλά η Νίκη Χωλοπούλου (η αδελφή της Μαρία είχε αποβληθεί στο 36' με πέντε φάουλ) έκανε λάθος επιλογή και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του πρωτοπόρου Παναθλητικού.

Δεκάλεπτα: 26-16, 43-36, 56-55, 70-75
Διαιτητές: Μελανίδης-Ντόγκας
ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ (Κηρύκος): Μαραγκού 15(1), Τόγα 2, Μπακιρτζίδου 20, Τζιαμπάζη 11(3), Χωλοπούλου Ν. 13, Χωλοπούλου Μ. 9, Πρόικου.
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Συρόπουλος): Χαιριστανίδου 15, Νικολαΐδου 4, Αναστασιάδου 2, Γιαννοπούλου 19, Ιγνατίου 18, Τσαμπούρη 13(1), Ταρπάγκου 4, Κωστανάκη.