Rising Stars: Λέων Μεσολογγίου-Πιερικός Αρχέλαος 90-88- Ολοκληρώνεται ο 3ος γύρος της προκριματικής φάσης

Ο Λέων Μεσολογγίου επικράτησε στην παράταση με 90-88 του Πιερικού Αρχέλαου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γέφυρας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του γ’ προκριματικού γύρου του Rising Stars.

Όπως γράφει ο Νίκος Παναγιωτόπουλος στο https://basketflix.gr/, σε έναν αγώνα με συναρπαστικό και ανατρεπτικό φινάλε, ο Λέων Μεσολογγίου, ο οποίος είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, πήρε τη νίκη και πλέον η πρόκριση θα κριθεί στον αυριανό αγώνα με αντίπαλο τον ΚΑΟΧ Ευρώπη, με το νικητή να παίρνει το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.

Όσον αφορά τον Πιερικό Αρχέλαο, διαχειρίστηκε με εξαιρετικό τρόπο τόσο την ψυχολογία του μετά τη χθεσινή ήττα, αλλά και την κόπωση, καθώς μεσολάβησαν λιγότερες από δεκατρείς ώρες από το χθεσινό του αγώνα και παρά το γεγονός ότι κυνηγούσε συνεχώς την ομάδα του Μεσσολογγίου στο σκορ, επέδειξε ξανά πνεύμα «refuse to loose» επιστρέφοντας και σήμερα από το μείον δεκατρία, έστω κι αν οι λεπτομέρειες του στέρησαν στην ανατροπή και τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Καλύβας του Λέοντα Μεσολλογίου με τριάντα πόντους, με τον Καραμούζα (Πιερικός Αρχέλαος) να ακολουθεί με δεκαέξι και τους Ντέκα, Παπούλια (Λέων Μεσολογγίου) και Νούλα (Πιερικός Αρχέλαος) με δεκαέξι.

Ο Λέων έτρεξε ένα σερί δεκατεσσάρων πόντων ξεφεύγοντας με 14-2 στο 5’ 47”, με τη διαφορά να κυμαίνεται στα όρια του διψήφιου καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 21-12.

Η διαφορά έφτασε στους δεκατρείς (25-12) για την ομάδα του Μεσολογγίου στο 11’ 11”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να καταφέρνει να μειώσει σε 32-25 στο 15’ 35” και σε 34-30 στο 18’ 17” και οι παίκτες του Σωτήρη Φαράντου πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 38-32.

Τριάντα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα της Κατερίνης πλησίασε σε απόσταση μίας κατοχής (40-37), με τον Λέοντα ξεφεύγει ξανά, με 57-45 στο 24’ 08”, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 68-58.

Οι παίκτες του Σταύρου Ευγενειάδη επέστρεψαν ξανά, χάρη σε ένα 5-0, μειώνοντας σε 68-63 στο 32’ 50” και σε 70-67 στο 34’ 10”, ενώ 24,6” πριν το τέλος οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στους ογδόντα έναν πόντους, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο, με την ομάδα του Μεσολογγίου να αποσπάται 90-85 53,3” πριν τη λήξη και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 90-88.

Διαιτητές: Σιταρίδης, Αναστασιάδης

Δεκάλεπτα: 21-12, 38-32, 68-58, 81-81, 90-88

ΑΣ Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Τραγουδάρας 6 (2), Βεζύρης 10, Διώτης 4, Κουτσόπουλος, Καλύβας 30 (2), Ντέκας 16, Κακούρης 2, Αλεφαντής 6 (1), Παπούλιας 16.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Καραμούζας 20 (2), Αδαμίδης 9 (1), Καρατζούλης 4, Σουλής 5 (1), Αποστολόπουλος 5 (1), Πόδας 15 (3), Ναβροζίδης, Νούλας 16 (2), Κουτρούλας 7, Στρίμπας 7.

Ολοκληρώνεται ο 3ος γύρος της προκριματικής φάσης

Ένα βήμα πιο κοντά στην ολοκλήρωση της προκριματικής φάσης έκανε το Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική. Ο Μίλωνας νίκησε τον Γλαύκο Έσπερο, η ΑΕΚ τον Μαρπησσαϊκό και στον Βορρά προχώρησε ο Λέων Μεσολογγίου, ο οποίος νίκησε στο νήμα τον Πιερικό Αρχέλαο. Αναλυτικά τα αποτελέσματα: