er

Ο Μάντεν MVP της δεύτερης αγωνιστικής στην Elite League-Οι κορυφαίοι των αριθμών-Οι «διπλοί» της αγωνιστικής-Αμφίρροπα ματς και οριακοί νικητές στο 73%

Ο (χρονικά) πρώτος MVP της νέας σεζόν στην Elite League είναι ο Κάι Μάντεν. Ο Αμερικανός γκαρντ της Δόξας Λευκάδας αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της δεύτερης αγωνιστικής κι ενώ εκκρεμεί ένα παιχνίδι (Ηρακλής-Δόξα Λευκάδας) για την πρώτη.

Ο 32χρονος άσος στη νίκη επί του Πρωτέα Βούλας με 96-92 μετά από δύο παρατάσεις είχε 32 πόντους με 14/17 βολές, 9/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα, καθώς επίσης 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα, 3 λάθη, 5 φάουλ κατά και 8 υπέρ συγκεντρώνοντας 35 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Αμφίρροπα ματς και οριακοί νικητές στο 73%

Η καλή μέρα φαίνεται από το πρωί, έτσι και η Elite League της περιόδου 2024-25 μας έδειξε από τις πρώτες αγωνιστικές ότι θα είναι αυτό που είχαμε συνηθίσει ειδικά από την περασμένη περίοδο: Το πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα μπάσκετ στην Ελλάδα. Είναι χαρακτηριστικό ότι στις δύο πρώτες αγωνιστικές το 73% των αγώνων, (11/15) δηλαδή χοντρικά οι τρεις στους τέσσερις, έληξαν με μονοψήφιο αριθμό διαφοράς για την ομάδα που νίκησε. Και στο 33% η διαφορά ήταν από έναν ως πέντε πόντους.

Τα δύο ματς που χρειάστηκαν παράταση (ή παρατάσεις) για να κριθούν την 2η αγωνιστική (Ελευθερούπολη-Νήαρ Ηστ 103-108 και Πρωτέας Βούλας-Δόξα Λευκάδας 96-92), ή η νίκη του Ερμή Σχηματαρίου επί του Βίκου Ιωαννίνων με διαφορά δύο πόντων με καλάθι 4” πριν το τέλος δεν είναι εξαιρέσεις, αλλά κανόνας.

Η προηγούμενη κανονική περίοδος του πρωταθλήματος της Elite League (2023-24) είχε ένα εντυπωσιακό στατιστικό στοιχείο: Το 53,3% των αγώνων της (128/240) έληξαν με μονοψήφια διαφορά πόντων, είναι πολύ σημαντικό για το πλήθος των αγώνων που έγιναν. Το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι ότι οι αγώνες αυτοί κατανεμήθηκαν εξίσου στα δύο μισά της κανονικής περιόδου, 64 νίκες με μονοψήφια διαφορά έγιναν στον πρώτο γύρο κι ακριβώς άλλες 64 στον δεύτερο.

Λογικά το πολύ υψηλό ποσοστό των αγώνων που κρίνονται σε μονοψήφια διαφορά θα μειωθεί όσο προστίθενται οι αγώνες στην κανονική περίοδο. Τα πράγματα, ωστόσο, έχουν ξεκινήσει καλύτερα από την προηγούμενη περίοδο, όπου είχαν σημειωθεί 9 μονοψήφιες νίκες στους 16 πρώτους αγώνες.