er

Ευρωλίγκα Γυναικών: Ζάμπινι Μπρνο – Ολυμπιακός 92-61-Το στατιστικό του αγώνα και φωτοεπορτάζ

Ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών για τον Β΄ Ομιλο της Ευρωλίγκα των Γυναικών ηττήθηκε στην Τσεχία με 92-61 από την Ζάμπινι Μπρνο.

Η ομάδα από την Τσεχία μετά το πρώτο δεκάλεπτο πήρε διαφορά, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί αλλά να μην καταφέρνει να βρει λύσεις.

Η Ζάμπινι Μπρνο ξέφυγε στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-11 (7’30’’) με τον Ολυμπιακό να αντιδρά και να μειώνει σε 22-19 με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια η ομάδα από την Τσεχία βρήκε ρυθμό στην επίθεση και στο τέλος του β ΄δεκαλέπτου έφτασε τη διαφορά στο +17 (50-33).

Στο δεύτερο ημίχρονο Ζάμπινι Μπρνο αύξησε την διαφορά, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βρει απαντήσεις γνωρίζοντας την ήττα με 92-61.

Διαιτητές: Γιόβοβιτς (Κροατία), Ματούσζεβσκα (Πολωνία), Νάγκι (Ουγγαρία)

Δεκάλεπτα: 22-19, 50-33, 74-49, 92-61

Ολυμπιακός (Νίκλας): Χριστινάκη 11, Διέλα, Χέμπε 21(3), Καρλάφτη 10, Κολλάτου 3(1), Λάμπερτ 7(1), Πηλακούτα 3, Ράτζα 6(1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Τόμπιν 10.