Final-8 παμπαίδων ΕΚΑΣΘ: ΠΑΟΚ-Αστέρας Πλαγαρίου 86-47

Ο ΠΑΟΚ συμπλήρωσε το καρέ των ημιτελικών στο Final-8 παμπαίδων της ΕΚΑΣΘ μετά την άνετη επικράτησή του με 86-47 επί του Αστέρα Πλαγαρίου.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ μετά τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με σερί 8-0 μετέτρεψε το 4-4 σε 16-4 αλλά ο Αστέρας ανέκαμψε και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 22-16.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 10-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της παίρνοντας και πάλι διψήφια διαφορά. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον «Δικέφαλο» να προηγείται με νταμπλ-σκορ (42-21).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ακόμη καλύτερο για τον ΠΑΟΚ που έφθασε στο +30 (61-31) στο 27ο λεπτό, και τελείωσε με 70-37. Το σκορ ανέβηκε κι άλλο στην τελευταία περίοδο μέχρι να έρθει το τελικό 86-47.

Δεκάλεπτα: 22-16, 42-21,  70-37, 86-47

Διαιτητές: Λαμπρέλλης-Ουζούνης

ΠΑΟΚ(Ντίκας-Παϊτάρης): Παγώνης 13(1), Σκιαθίτης 4, Νησιώτης, Λουκάκης 6, Βαλούκας 2, Νιγριτινός 16, Μιχαηλίδης 9, Δημαρχόπουλος 8, Αραπτσής, Μποκάι 11(1), Ταλιχμανίδης 7(1), Παναγιώτου 10.

Αστέρας Πλαγιαρίου (Μουρατίδης-Γιοβάννης): Μούζας 2, Γαλάνης 1, Μακίσογλου 2, Ουζούνης 8(2), Τρακασλίδης 5, Γραμμένος 6, Καριοφυλλίδης 11, Γεωργουλάκος 7, Καντηλίδης 5, Ανδρίκου.