Νέων Γυναικών: Ελλάδα-Βέλγιο 54-68-Τι δήλωσε ο Γιάννης Παπούλης-Το στατιστικό του αγώνα και φωτορεπορτάζ

Η Εθνική Νέων Γυναικών ηττήθηκε από το Βέλγιο με 68-54 στο δεύτερο φιλικό που έδωσε στο κλειστό της Ζωφριάς, ωστόσο, παρουσίασε καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο σε σχέση με το χθεσινό παιχνίδι δείχνοντας εμφανή σημάδια βελτίωσης.

Η Ελλάδα ουσιαστικά κόντραρε την αντίπαλό της ως το τέλος (η διαφορά διαμορφώθηκε στο τελευταίο τετράλεπτο) με την ομοσπονδιακή τεχνικό Κατερίνα Δελή να κάνει πάλι δοκιμές χρησιμοποιώντας από νωρίς όλες τις παίκτριες που είχε στη διάθεσή της.

Με διάθεση για καλή άμυνα μπήκε στον αγώνα η Εθνική Νέων Γυναικών ελέγχοντας τον ρυθμό στο ξεκίνημά του. Αυτό της έδωσε την δυνατότητα να προηγηθεί με 8-5 (7’) και 11-7 (9’20’’).

Η Ελλάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας τη διαφορά στο +7 (17-10, 13’), αλλά δυο τρίποντα και ένα δίποντο των αντιπάλων έφεραν μπροστά το Βέλγιο με 18-17 (14’30’’).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το ημίχρονο να τελειώνει ισόπαλο 21-21.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου το Βέλγιο μπήκε πιο δυνατά και ξέφυγε με 31-24 (24’) και 36-26 (26’), αλλά με δυο τρίποντα από την Θεώνη Τσάμη και ένα δίποντο της Παναγιωτίδη η Ελλάδα μείωσε σε 36-34 (28’). Οι δυο παίκτριες συνέχισαν να προσφέρουν βοήθεια στην επίθεση με την Εθνική να μένει σε απόσταση δύο πόντων από την αντίπαλό της (41-39) με το τέλος του γ’ δεκαλέπτου.

Η Εθνική Νέων Γυναικών έφερε το ματς στα ίσα με 44-44 (32’40’’) και η Ηλιάνα Παναγιωτίδου με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα με 49-47 (34’). Κάποια όμως λάθη από τις Ελληνίδες έδωσε την ευκαιρία στο Βέλγιο να πάρει και πάλι το προβάδισμα (56-49, 34’) για να φτάσει η διαφορά στους 10 πόντους (59-49, 38’). Το τέλος του αγώνα βρήκε το Βέλγιο νικητή με 68-54.

Διαιτητές: Καψιόχας, Ψύχας, Τσουρή

Δεκάλεπτα: 11-7, 21-21, 39-41, 54-68

Ελλάδα (Δελή): Ξενιτοπούλου 2, Παναγιωτίδου 3(1), Στεφανάκη 3(1), Παλάσκα 2, Παναγιωτίδη 4, Μαργέλου  2, Αλεξιά 6, Κελεμένη 2, Τσάμη 11(3), Ταμπάκου 12, Κούπερ 4, Παπάζογλου 3.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Γιάννης Παπούλης μέλος του προπονητικού τιμ της Εθνικής Νέων Γυναικών τόνισε: «Για 35 λεπτά ήμασταν καλοί, στο τέλος κάναμε λάθη, καθώς  πιέσαμε διότι θέλαμε να πλησιάσουμε τον αντίπαλο. Είμαστε νέα ομάδα, τα κορίτσια δουλεύουν στο γήπεδο, όλο το staff κάνει καλή δουλειά και περιμένουμε και τα υπόλοιπα κορίτσια να ενσωματωθούν. Εχουμε ακόμα αρκετά φιλικά για να βγάλουμε τα τελικά μας συμπεράσματα».