Final-8 παμπαίδων ΕΚΑΣΘ: Παναθλητικός-ΜΑΣ Ε. Μαντουλίδης 80-60

Την πέμπτη θέση στο Final-8 των παμπαίδων της ΕΚΑΣΘ θα διεκδικήσει ο Παναθλητικός μετά τη σημερινή του επικράτηση επί του ΜΑΣ Ε. Μαντουλίδης με 80-60.

Ο Μαντουλίδης πήρε προβάδισμα στο σκορ στα πρώτα λεπτά και έφθασε σε διψήφια διαφορά (15-4), τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη, εκμεταλλευόμενος την ευστοχία του στα τρίποντα. Ο Παναθλητικός μείωσε σε 22-19 με τη λήξη της περιόδου και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 29-28 στο 16ο λεπτό.

Η ομάδα των Συκεών στις αρχές της τρίτης περιόδου κατάφερε να φθάσει την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο νούμερο (45-34). Ο Μαντουλίδης μείωσε στους πέντε (50-45), όμως ο Παναθλητικός με σερί 13-0 στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου έκανε το 73-53 και τελείωσε με την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 19-22, 40-34, 60-53, 80-60

Διαιτητές: Κουρσαράκου-Κλιγκόπουλος

Παναθλητικός (Κοϊμτζόγλου-Γυμνόπουλος): Ντουντουγλίδης 7(1), Καπετάνιος 2, Γκαγκάκης 3, Σταθάκος 5(1), Σαμολαδάς, Μαυρίδης 10, Καραμεσίνης, Κουμαντσιώτης, Κρίκος 10, Γυμνόπουλος 9(3), Μεσσηνιώτης 34(1).

ΜΑΣ Ε. Μαντουλίδης (Ασημακόπουλος-Τάκης): Παπαδόπουλος, Βλαχογιάννης, Ζήσης, Βλαχονάσιος 1, Δεμιρτζόγλου, Μπάρας, Δεληγεωργόπουλος 11(1),  Παπαχρήστος 4, Λάτσι 21(3), Σκαρλής 3, Σιδηράς 20(4).