Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών: Ελπίδες Ηλιούπολης-Μακεδονικός Λητής 71-73

Σπουδαία εμφάνιση και νίκη για τον Μακεδονικό Λητής στον εκτός έδρας αγώνα με αντίπαλο τις Ελπίδες Ηλιούπολης για την 23η αγωνιστική της Γ1 ΕΚΑΣΘ,  καθώς αν και παρατάχθηκε με μόλις 5 παίκτες, επικράτησε με 73-71.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το πρώτο λεπτό του αγώνα, χωρίς η διαφορά να πάει πάνω από τους 5 πόντους για κάποια από τις δύο ομάδες. Οι παίκτες του Μακεδονικού Λητής, άντεξαν την πίεση των γηπεδούχων και την κούραση και στάθηκαν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά του αγώνα, φτάνοντας στην νίκη.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, τα συνολικά 19 εύστοχα τρίποντα (11 για τους γηπεδούχους και 8 για τους φιλοξενούμενους).

Δεκάλεπτα: 22-23, 38-39, 54-55, 71-73

Διαιτητές: Τσαρδούλιας, Στούμπος

Ελπίδες Ηλιούπολης (Σαμούρτης): Αργυρίου 15 (4), Μηνασίδης 6, Πατσίκας, Σιούλας 3 (1), Μόκκας 6, Τάσλας 12 (1), Χασιώτης 8 (2), Αγασιώτης 6, Πανόπουλος 2, Δημητριάδης 13 (3).

Μακεδονικός Λητής (Τσαλιγόπουλος):  Ζέρβας 17, Καλιφούλης 17 (2), Τανατσίδης 12 (2), Παπαντωνίου 13, Τζιαμπίρης 14 (4).