er

Final 4 W Rising Stars: Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Παναθηναϊκός 54-47-Το στατιστικό του αγώνα και φωτορεπορτάζ

Στον τελικό του Final Four του W Rising Stars προκρίθηκε ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου ο οποίος νίκησε 54-47 τον Παναθηναϊκό στον Α’ ημιτελικό της διοργάνωσης που πραγματοποιείται στο κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο της Ραφήνας.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στη δεύτερη περίοδο, όταν ο Κρόνος στηριζόμενος στην άμυνά του υποχρέωσε τον αντίπαλό του σε αρκετά λάθη στην επίθεση και τον έβγαλε εκτός ρυθμού, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός, που μέχρι το 13ο λεπτό ισορροπούσε τον αγώνα (15-15), να βρεθεί πίσω στο σκορ στο 16′ με διαφορά 10 πόντων (27-17).

Από ‘κείνο το σημείο και μετά, η τυπικά γηπεδούχος ομάδα του Αγίου Δημητρίου απόκτησε τον έλεγχο του αγώνα, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 15 πόντων (32-17) και στο 23’ βρέθηκε στο +18 (38-20).

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο δεν εγκατέλειψε το παιχνίδι. Στα μέσα της τρίτης περιόδου, βελτίωσε την εικόνα του στην άμυνα, βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και, χάρη στο επιμέρους σκορ 2-12, στο 26′ μείωσε τη διαφορά (40-32), χωρίς όμως να πετύχει την ολική επαναφορά, αφού ο Κρόνος, με πρωταγωνίστριες τις Ανδρέου και Στολίγκα ξέφυγε ξανά (50-34, 32΄), βάζοντας πλέον γερές βάσεις για την κατάκτηση της νίκης.

Στον τελικό του Final Four, ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Εσπερίδες Καλλιθέας-Ολυμπιακός Βόλου.

Διαιτητές: Γαρίνη, Αυγουστόγλου, Κολιλάς

Δεκάλεπτα: 10-12, 32-17, 43-32, 54-47

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Ανδρεοπούλου): Δομνίδου, Στολίγκα 17 (2), Τσιρογιώργη, Ανδρέου 18 (1), Προδρομίδη, Φουστέρη 5, Τουμπανιάρη 5, Παπακώστα, Ζαφείρη, Θεοδωροπούλου 2, Σταθοπούλου 7, Λίτσα.

Παναθηναϊκός (Μαντζιώρης): Λαγωνικάκη 3, Παπαδοπούλου 1, Φελούρη 20 (3), Μπάτσιου 6, Καμπακά 2, Δεληστάθη 2, Κουκουζέλη 3, Υφαντοπούλου, Πατσιατζή 10.