er

Αυλαία στο τουρνουά της Κω με νίκη επί του Προμηθέα Πάτρας (78-70) για το παιδικό του Αρη

Η ομάδα παίδων του Αρη επικράτησε με 78-70 του Προμηθέα Πάτρας, στον τελευταίο αγώνα της ομάδα μας στο τουρνουά «Kos Marina 9o Meropis International  Tournament U16», το οποίο διεξάγεται στην Κω από τις 7 ως 10 Σεπτεμβρίου.

Ο Αρης ξεκίνησε νευρικά στο παιχνίδι και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ 8-2, ωστόσο 5:30 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου μείωσε σε 10-9. Οι παίδες του Αρη συνέχισαν να πιέζουν και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 12-13, αναγκάζοντας τον Προμηθέα να πάρει time-out. Ο ΑΡΗΣ συνέχισε την «αντεπίθεση» και με επιμέρους σκορ 12-1, έκανε το 13-25, αυξάνοντας τη διαφορά στους 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρά την πίεση του Προμηθέα κατάφερε να διατηρήσει τα ηνία, να προηγηθεί και με +15 (25-40) και να οδηγηθεί στα αποδυτήρια μπροστά με 47-32.

Στην τρίτη περίοδο οι παίδες του Αρη συνέχισαν την εξαιρετική επιθετική αλλά και ανασταλτική λειτουργία, «κλείνοντας» την περίοδο με 51-68. Στην τελευταία περίοδο, έχασε τη συγκέντρωσή του και ο Προμηθέας μείωσε στους επτά με 61-68. Στο πιο κρίσιμο σημείο όμως οι παίδες του Αρη διατήρησαν το προβάδισμα που είχαν, αυξάνοντας και πάλι τη διαφορά στο +10 και παίρνοντας τη νίκη με 70-78.

Δεκάλεπτα: 13-25, 32-47, 51-68, 70-78