Στον τελικό του Πανελληνίου Παίδων ΟΠΑΠ η ΔΕΚΑ-Επικράτησε μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού με 63-58-Φωτορεπορτάζ, δηλώσεις και το στατιστικό του αγώνα

Στον αυριανό μεγάλο τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων ΟΠΑΠ που διεξάγεται στην Καρδίτσα προκρίθηκε η ΔΕΚΑ, καθώς επικράτησε μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού με 63-58.

Η ΔΕΚΑ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με δύο τρίποντα του Λιοτόπουλου προηγήθηκε με 6-0. Τεσσεράμισι λεπτά μετά την έναρξη το σκορ ήταν 9-2 και ο Γιάννης Σιούτης πήρε το πρώτο του τάιμ-άουτ. Η ομάδα της Αθήνας μείωσε σε 12-9 με βολή του Κουστένη, 3:12 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, όμως η ΔΕΚΑ με μεγάλο πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Λιοτόπουλο διατήρησε τα ηνία του αγώνα.

Ο Αθανασόπουλος με μία βολή έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (24-23, 6:29 πριν την ανάπαυλα), ενώ λίγο πριν ο Πατρίκης της ΔΕΚΑ έκανε το τρίτο του φάουλ. Η ομάδα του Ευόσμου ξαναπέρασε μπροστά με 31-29, στο 19ο λεπτό με σουτ του Πατρίκη και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά τριών πόντων.

Ο Παναθηναϊκός με σερί 5-0 προηγήθηκε στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου και το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Η ΔΕΚΑ προηγήθηκε με 58-54, πέντε λεπτά πριν τη λήξη, όμως ο Κουδτένης μείωσε σε 58-56. Οι δύο ομάδες δεν πέτυχαν πόντο για τέσσερα λεπτά και ο Αβδάλας 50 δεύτερα πριν τη λήξη ισοφάρισε σε 58-58. Ο Πούντος με σουτ τριών πόντων έδωσε διαφορά τριών πόντων στη ΔΕΚΑ 23 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Παναθηναϊκός αστόχησε σε δύο τρίποντα και ο Πατρίκης με τον Λιοτόπουλο έχοντας από μία εύστοχη βολή διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 11-19, 31-34, 50-51, 58-63

Διαιτητές: Μαραμής-Χατζημπαλίδης

Παναθηναϊκός (Σιούτης): Ζερβός, Κουστένης 19, Αδαμόπουλος 7(1τρ., 10ρ.), Αβδάλας 21(2τρ., 18ρ.), Ρημαγμός, Αθανασόπουλος 11(1), Βλάσσης, Ντάψης.

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Κουρουτζίδης, Μεσσηνιώτης, Στράντζαλης 6, Πατρίκης 13(15ρ.), Πασχαλίδης 2, Πούντος 9(1), Καπαγερόπουλος 7, Λιοτόπουλος 26(3τρ., 11ρ.).

Δηλώσεις

Γιάννης Ντάγιος (βοηθός προπονητή ΔΕΚΑ): «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για τον πολύ ωραίο αγώνα που κάνανε. Ακολουθήσαμε αυτά που είχαμε σχεδιάσει και τα παιδιά τα έκαναν πράξη. Θα πάμε από την αρχή για το αυριανό μεγάλο τελικό».

Αριστείδης Καπαγερόπουλος (παίκτης ΔΕΚΑ): «Ηταν ένα πραγματικά πολύ δύσκολο ματς. Η αντίπαλη ομάδα ήταν πολύ ανταγωνιστική αλλά με την υπομονή και την προπόνηση που έχουμε κάνει όλη την χρονιά, καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη και να πάμε στον τελικό».

Διονύσης Ρημαγμός (παίκτης Παναθηναϊκού): «Ο αγώνας ήταν πολύ σημαντικός για μας. Ηταν κάτι για το οποίο παλέψαμε σκληρά όλη τη χρονιά. Κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αλλά δεν πειράζει θα πάμε αύριο με το κεφάλι ψηλά για την τρίτη θέση».