er

Πρωταθλητής στην Α΄ γυναικών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ ο ΓΑΣ Κομοτηνή-Φωτορεπορτάζ από τον κρίσιμο αγώνα με τον Αστέρα Καβάλας

Στο τελευταίο παιχνίδι του πρωταθλήματος γυναικών η ομάδα του ΓΑΣ  Κομοτηνή κατάφερε να κερδίσει την ενισχυμένη, μετά την μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου, ομάδα του Αστέρα Καβάλας και να αναδειχθεί πρωταθλήτρια Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.

Η ομάδα της Καβάλας μπήκε πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο 1ο δεκάλεπτο με 14-18 και στο ημίχρονο με 32-35.

Η πολύ καλή άμυνα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού από την Κομοτηνή και ιδιαίτερα στο 3ο δεκάλεπτο της έδωσε την ευκαιρία να ξεφύγει με εννέα πόντους διαφορά εξανεμίζοντας τις ελπίδες που είχε η ομάδα της Καβάλας να καλύψει την διαφορά των 17 πόντων που είχε χάσει στο παιχνίδι του 1ου γύρου.

Στο τέλος του 4ου δεκαλέπτου η Καβάλα κατάφερε να οδηγήσει το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας στο τελευταίο δευτερόλεπτο (62-62). Εκεί η ομάδα της Κομοτηνής φάνηκε καλύτερη και κέρδισε το παιχνίδι τερματίζοντας στην 1η θέση.

Δεκάλεπτα: 14-18, 32-35, 52-43, 62-62(κ.α.), 68-67

ΓΑΣ Κομοτηνή (Δόλωμα): Κελεση  5, Φουστερη, Χαραλαμπιδου 31(4), Γενημαχαλελη  4, Φραγκιουδακη  4, Παγωνη, Πλιατσιου, Τσουχλη 5(1), Νιχλου 13(3), Βαρελτζη 4, Πανουργια  2.

Αστέρας Καβάλας (Αϊβαζίδης): Ιωακειμιδου  10(2), Χρυσοστομιδου 7, Φραγκακη-

Γιαννακου, Κοϊδακη  13(1), Ντουλα  17(3), Αντριεβσκα  7, Παναγιωτιδου, Μιχαηλιδου, Παπαδοπουλου 13(1).