Πρωταθλήτρια Θεσσαλονίκης και στους εφήβους η ΔΕΚΑ-Επικράτησε στον άτυπο τελικό του Ηρακλή με 75-57

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και αυξάνοντας εντυπωσιακά την υπέρ της διαφορά στην επανάληψη, η ΔΕΚΑ επικράτησε του Ηρακλή με 75-57 και κατέκτησε και τον τίτλο του πρωταθλητή εφήβων της ΕΚΑΣΘ για τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Τα αναμνηστικά στον τέταρτο ΠΑΟΚ παρέδωσε ο τεχνικός σύμβουλος ανάπτυξης της ΕΚΑΣΘ, Γιάννης Παπαθανασίου. Τα μετάλλια στον τρίτο Ηρακλή ο πρώτος αντιπρόεδρος της Ενωσης, Γιάννης Τσουμής, ενώ στη δεύτερη ΧΑΝΘ ο ειδικός γραμματέας, Λεωνίδας Παπακώστας. Τα χρυσά μετάλλια στη ΔΕΚΑ απένειμε ο πρόεδρος της Επιτροπής Πρωταθλημάτων, Λάμπρος Τάκης και το κύπελλο ο γενικός γραμματέας, Αντώνης Μαυρογένης.

Δεκάλεπτα: 24-16, 36-29, 60-42, 75-57

Διαιτητές: Μπακάλης-Λουλουδιάδης-Αναστασιάδης Β.

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης Ι.-Καδής): Μπόλδογλου 6, Λιοτόπουλος, Τσιμερίκας Β. 6, Χατζηβρέττας Δ., Τσιροπούλης Ι. 2, Τσιροπούλης Μ. 19(2), Χατζής 12, Παλαμίδας, Σαμοντούροβ 15(2), Καλατζής 6(1), Καλαποθαράκος 7, Καρυώτης 2.

Ηρακλής (Ντάγιος-Σιβένας): Λάτος 2, Τσελεπίδης, Καλάβας 3(1), Κυλαντωνίδης Π. 3, Γιανναράς 5(1), Μαυρίδης 2, Κυλαντωνίδης Χ. 6, Πετανίδης 8, Μεσκούρης, Παγώνης 5(1), Δημαλής 7(1), Βαφειάδης 16(1).