Παρέμειναν στην Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών οι Ελπίδες Ηλιούπολης-Νίκη στον… πόντο επί του ΠΑΟΚ Κυμίνων

Νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα για τις Ελπίδες Ηλιούπολης με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ Κυμίνων και σκορ 66-65. Με την επιτυχία της αυτή η νικήτρια ομάδα σφράγισε την παραμονή της στην Γ1 κατηγορία της ΕΚΑΣΘ, πραγματοποιώντας έτσι τον φετινό της στόχο έστω και στην τελευταία αγωνιστική.

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Στο ημίχρονο οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 31-31. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ με ένα δυνατό σερί πήρε διαφορά έως και 16 πόντους (35-51). Οι Ελπίδες δεν τα παράτησαν ροκάνισαν σίγα σιγά την διαφορά και μάλιστα πέρασαν μπροστά με 60-59 σχεδόν τρία λεπτά πριν το τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι με ελεύθερες βολές πήραν ένα εκ νέου προβάδισμα 60-64 και με το σκορ 63-65 εφτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Γιάννης Διαμαντής με καλάθι και φάουλ μετά από επιθετικό ριμπάουντ και ευστοχώντας στην βολή έκανε το 66-65. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο ΠΑΟΚ αστόχησε στο τελευταίο σουτ και έτσι οι Ελπίδες ήταν η ομάδα που πήρε την πολύτιμη αυτή νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-15, 31-31, 47-55, 66-65.
Διαιτητές: Λόλι-Αναστασιάδης
Ελπιδες Ηλιούπολης (Μουρατίδης): Διαμαντής 14, Κυριαζίδης 12(2), Γιαννακίδης 11, Δουμάνης 10, Χασιώτης 8(2), Πάσχος 6(2), Κατσουπάκης 4, Βασιλείου 1, Μπόζας.
ΠΑΟΚ Κυμίνων (Κουτρούτσιος): Ζακαλκάς 17, Μπένας 16(3), Σαρρής 10(2), Κοκκος 9, Γιάνναρης 8, Θεοδωρίδης 3(1), Μαλλίδης 2, Τσετούρας, Φίκατας, Παπαδιώτης.