12 Μαρ 2018

«Άλωσαν» τον Αγιο Παύλο τα Βασιλικά

Μεγάλη νίκη στην προσπάθειά τους για τη σωτηρία πέτυχαν τα Βασιλικά που επικράτησαν στον Αγιο Παύλο του Κεραυνού με 70-72. Οι  γηπεδούχοι πήραν διαφορά δέκα πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως οι παίκτες του Στέφανου Κοσμά πέρασαν με οκτώ,  τέσσερα λεπτά πριν το τέλος και πήραν τη νίκη.

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη η ΑΕΕ Τούμπας

Με εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΕ Τούμπας επικράτησε με 88-65 του Κεραυνού Ωραιοκάστρου.

Μεγάλο «διπλό» στον ΒΑΟ για τη Μακαμπή

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι η Μακαμπή επικράτησε στις Συκιές του ΒΑΟ με 59-61. Οι νικητές ήταν εκπληκτικοί και προηγήθηκαν ακόμη και με 19 πόντους, όμως ο ΒΑΟ ισοφάρισε σε 57-57 ένα λεπτό πριν τη λήξη. Η ψυχραιμία των φιλοξενουμένων στα κρίσιμα τελευταία σημεία του έδωσε τη νίκη.

Ανατροπή και νίκη για τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Ποσειδώνας επικράτησε στη Μηχανιώνα με 83-75 του ΠΚ Νεάπολης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 12 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως στα μέσα του τέταρτου οι «ψαράδες» πήραν διαφορά και την κράτησαν μέχρι το τέλος βασιζόμενοι στην καλή τους άμυνα.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών-Ενημέρωση ανά δεκάλεπτο

ΒΑΟ-Μακαμπή για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών, ζωντανά στις 21:30 από τις Συκιές

Στιγμιότυπα και δηλώσεις από τον αγώνα Ευρώπη Πευκοχωρίου-ΕΚ Καβάλας

Στιγμιότυπα και δηλώσεις από τον αγώνα Πρωτέας Γρεβενών-ΑΟΚ Βέροιας

Δείτε την Συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος του αγώνα Χαρίλαος Τρικούπης-ΑΟ Αγρινίου

Nίκη πρωτιάς για τον ΕΟΝΘ

Σημαντική επιτυχία που τον φέρνει πολύ κοντά στην πρώτη θέση για τον ΕΟΝΘ ο οποίος κέρδισε τους Αλιγάτορες στο κλειστό του Φοίνικα με 44-27.

«Πέρασαν» από την Καλαμαριά οι άνδρες της GBA-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τη νίκη επί του Ποσειδώνα

Εχοντας διψήφια διαφορά από την αρχή του αγώνα η GBA επικράτησε εκτός έδρας του Ποσειδώνα Καλαμαριάς με 61-77.

Νικηφόρο φινάλε για τις κορασίδες του ΠΚ Νεάπολης-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι με τον ΕΟ Σταυρούπολης- Η τελική βαθμολογία του πρώτου ομίλου

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της η ομάδα των κορασίδων του ΠΚ Νεάπολης κόντρα σε αυτή του ΕΟΣ με 25-32. Ο αγώνας έγινε στο κλειστό της Νεάπολης αφού στη Σταυρούπολη δεν υπήρχαν προπονητικές ώρες...

Εξαιρετικοί στην τελευταία περίοδο οι έφηβοι της Βεργίνας

Με νίκη έκλεισε τη χρονιά το εφηβικό της Βεργίνας φτάνοντας έτσι τις 9 επιτυχίες σε 16 παιχνίδια. Παρά το ότι αγωνίστηκε όλη τη χρονιά με αθλητές γεννημένους το 2001 αλλά και αρκετούς παίδες κατάφερε να έχει μία πάρα πολύ καλή εικόνα και να πάρουν τα παιδιά πολύτιμες εμπειρίες.

Τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Ιωνικός Ιωνίας-Ζέφυρος για την Γ΄ Εθνική ανδρών

Νίκη για το Κέντρο στο τουρνουά διαμερισμάτων αθλητών γεννημένων το 2005 της ΕΚΑΣΘ-Το φύλλο αγώνα και οι φωτογραφίες των ομάδων

Με έναν αγώνα της έκτης  αγωνιστικής συνεχίστηκε το τουρνουά διαμερισμάτων αθλητών γεννημένων το 2005 της ΕΚΑΣΘ όπου είχαμε:

Το πρόγραμμα της Τετάρτης και Πέμπτης στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα της Τετάρτης και Πέμπτης που είναι το εξής:

Τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα εφήβων Ηρακλής-GBA

«Κεκλεισμένων των θυρών» το Παγκράτι-ΚΑΟΚ για την Β΄ Εθνική ανδρών-Αλλαγή ώρας έναρξης σε αγώνα της Γ΄ Εθνικής

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι ο αγώνας ΑΟ Παγκρατίου – ΚΑΟ Κορίνθου για την 22η αγωνιστική της Β’ Εθνικής κατηγορίας  ανδρών (1ος όμιλος), ο οποίος θα διεξαχθεί στις 18/03/2018, θα τελεσθεί «κεκλεισμένων των θυρών» μετά την υπ’ αριθ. 804/09-02-2018 Απόφαση του Πρωτοβάθμιου Μονομελούς Δικαιοδοτικού Οργάνου της Ε.Ο.Κ..

Σύσκεψη για τις Εθνικές Ομάδες στην ΕΟΚ-Το καλεντάρι και τα ονόματα των προπονητών για κάθε τμήμα

Σύσκεψη πραγματοποιήθηκε σήμερα, υπό την προεδρία του Γενικού Γραμματέα της ΕΟΚ, Παναγιώτη Τσαγκρώνη, για τον προγραμματισμό των Εθνικών Ομάδων. Το καλεντάρι είναι και πάλι γεμάτο με επίσημες υποχρεώσεις. Οι προπονητές που θα βρίσκονται στην τεχνική ηγεσία των αντιπροσωπευτικών μας συγκροτημάτων και οι αντίστοιχες διοργανώσεις στις οποίες θα πάρουν μέρος, είναι:

Προπόνηση για το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παίδων

Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παίδων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Τετάρτη 14 Μαρτίου στις 16.30. Οι αθλητές που καλούνται είναι οι:

Την Τετάρτη η κλήρωση του φάιναλ φορ εφήβων της ΕΚΑΣΘ

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται οι εκπρόσωποι των παρακάτω σωματείων, όπως προσέλθουν στα γραφεία της Ένωσης την Τετάρτη  14/3/2018 και ώρα 17:30 για την κλήρωση της τελικής φάσης:

Τζάμπολ στα MILKO τουρνουά 3Χ3 της ΕΟΚ-Το πρόγραμμα

Το MILKO τουρνουά 3Χ3, ένα από τα πιο επιτυχημένα τουρνουά μπάσκετ 3Χ3 για αγόρια και κορίτσια 8 έως 18 ετών, που διοργανώνει η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης (Ε.Ο.Κ.), επιστρέφει σε κάθε γειτονιά.

Τα παιχνίδια  της Α΄ ανδρών ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Προβάδισμα πρόκρισης για το παιδικό του ΠΚ Νεάπολης-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι με τον Αριστοτέλη Επανομής

Ανεβάζοντας την απόδοσή του στην επανάληψη και φθάνοντας τη διαφορά μέχρι τους 19 πόντους, οι παίδες του ΠΚ Νεάπολης επικράτησαν με 61-52 του Αριστοτέλη Επανομής.

Το φινάλε και οι δηλώσεις μετά τη λήξη του αγώνα Πρωτέας Βούλας-Παναθλητικός για την Α1 γυναικών

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Αστέρας Πλαγιαρίου-Νέα Ραιδεστός για την Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Οι δηλώσεις του προπονητή του ΑΟ Αγρινίου Γιάννη Διαμαντάκου μετά τον αγώνα με το Χαρίλαο Τρικούπη

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα μίνι αγοριών GBA-ΠΑΟΚ

Δείτε τις δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα Φίλιππος Βέροιας-ΓΕ Αγρινίου για την Γ΄ Εθνική ανδρών

Τα αποτελέσματα όλων των σημερινών αγώνων της ΕΚΑΣΘ σε Γ1, Γ2 ανδρών, εφήβων, παίδων και κορασίδων