11 Οκτ 2017

«Φονέας των γιγάντων» η Δόξα Ασσήρου- Το πανόραμα του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ

Με εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και με την καθοδήγηση των φιλάθλων της που για ένα ακόμη παιχνίδι έδωσαν δυναμικό παρών, η Δόξα Ασσήρου επικράτησε με 77-70 του Αριστοτέλη Επανομής και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ. Οι διοικούντες τον σύλλογο ευχαριστούν τον κόσμο τους για την σημαντική στήριξη.

Εύκολη νίκη για τους Αμπελόκηπους Μενεμένης

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και ανεβάζοντας τη διαφορά μέχρι το φινάλε οι Αμπελόκηποι Μενεμένης επικράτησαν του Αχιλλέα Τριανδρίας με 58-33 για την Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών.

Νέα επιτυχία για τον Πύργο Χαλάστρας

Με εξαιρετική απόδοση στην επανάληψη ο Πύργος επικράτησε στη Χαλάστρα με 63-54 του Φρυγανιώτη.

Ανετο «διπλό» στον Σταυρό για τη Θέρμη

Χωρίς πρόβλημα οι γυναίκες του Θερμαϊκού Θέρμης επικράτησαν στον Σταυρό του Αριστοτέλη με 25-64. Οι νικήτριες ανέβαζαν συνεχώς την υπέρ τους διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών-Συνεχής ενημέρωση και για τα υπόλοιπα ματς της ημέρας

Φωτορεπορτάζ από τα φιλικά παιχνίδια της ακαδημίας Future Stars με τα Βασιλικά

Δείτε τις δηλώσεις της Παναγιώτας Τσαμπούρη και της Peyton Whitted της Νίκης Λευκάδας για τον αγώνα της πρεμιέρας της Α1 γυναικών με τις Εσπερίδες

Λόρτος: «Η αγάπη για το μπάσκετ αρχίζει από τα ανοιχτά γήπεδα»

Ο πρόεδρος της ΕΚΑΣΘ Σάββας Λόρτος μιλάει στη «Μ» και τον Στέλιο Παρθενάκη για τον ρόλο της Ενωσης, τη συνεργασία που υπάρχει με όλα τα μέλη του συμβουλίου, τις προτεραιότητές της, τις αλλαγές που έγιναν ,την ξεκάθαρη προτεραιότητα του ερασιτεχνικού μπάσκετ της Θεσσαλονίκης, αλλά και την ΕΟΚ.

Καπογιάννη: «Θα παίξουμε ακόμα καλύτερα στο μέλλον»- Μίσσας: «Είχαμε έλεγχο ρυθμού»- Χατζηνικολάου: «Ό,τι είχαμε σχεδιάσει, το κάναμε ακριβώς»-Καλτσίδου: «Να δίνουμε τον καλύτερό μας εαυτό»

Η προπονήτρια του Ολυμπιακού Ελένη Καπογιάννη δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr: «Ξεκινήσαμε τη σεζόν στο Euro Cup με νίκη. Είναι πολύ σημαντικό για εμάς να κερδίζουμε ειδικά στα εντός έδρας παιχνίδια. Αυτό θα μας δώσει αυτοπεποίθηση για τις αναμετρήσεις που ακολουθούν. Τώρα μας περιμένει ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι κόντρα στη Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη και ελπίζω ότι θα παίξουμε ακόμα καλύτερα στο μέλλον».

Ανετη πρεμιέρα στο Euro Cup για τις γυναίκες του Ολυμπιακού-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι με την Γκόρζοφ

Ο Ολυμπιακός έκανε την ευρωπαϊκή πρεμιέρα που ήθελε. Στην πρώτη αγωνιστική της κανονικής περιόδου του Euro Cup Γυναικών, επιβλήθηκε στο ΔΑΚ Γλυφάδας της Γκορζόφ με 69-50, παρά την απουσία της Εβίνας Μάλτση (τραυματίστηκε στον αγώνα κυπέλλου με την Νίκη Λευκάδας).

Νίκη στο καλάθι για τους νέους του Θερμαϊκού Θέρμης

Μεγάλη νίκη για τους νέους του Θερμαϊκού Θέρμης που επικράτησαν με 59-57 του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν με οκτώ παίκτες από την δεύτερη περίοδο (αποβλήθηκε με δυο αντιαθλητικά ο Γεωργίου) και με επτά από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (τραυματισμός Σακαλάκη).

Πρώτη νίκη των παίδων της Ελπίδας Αμπελοκήπων-«Εσπασαν» το ρόδι οι έφηβοι-Φωτορεπορτάζ από τα παιχνίδια με Πρωτέα και Ασβεστοχώρι αντίστοιχα

Την πρώτη νίκη σημείωσε για φέτος το παιδικό τμήμα της Ελπίδας επί του Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού με 62-32 στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του Μάκη Γεροντίδη να παρουσιάζει μια κακή εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η αντίπαλη να την φτάσει επικίνδυνα.

Δείτε τι δήλωσαν στη Media Day των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων οι Δάνης Αρνίδης και Λέανδρος Βογιατζής για το παιχνίδι με τον ΚΣ Γέφυρας

Ολυμπιακός-Gorzow για το Euro Cup γυναικών, σε μαγνητοσκόπηση από την Γλυφάδα

Δημητριάδης: «Άμυνα και αυτοματισμοί στην επίθεση για να κερδίσουμε στην Κοζάνη»

Ο προπονητής του Τρικούπη Μεσολογγίου Γιάννης Δημητριάδης μίλησε στο basket247.gr για το παιχνίδι με το Πευκοχώρι όπου η ομάδα του επικράτησε στην πρεμιέρα με 64-57 αλλά και για το επερχόμενο με την Ελίμεια στην Κοζάνη.

Παρά δύο… εκατό για τους νέους των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων-Καρφώματα , τάπες και καλάθια από το πολύ όμορφο παιχνίδι με τον ΑΣΚ Λαγκαδά

Την πρώτη τους νίκη και μάλιστα με εμφατικό τρόπο πέτυχαν οι νέοι των Μαχητών Πειραματικού που επικράτησαν στα Πεύκα με 98-63 του ΑΣΚ Λαγκαδά. Το επιμέρους σκορ 37-8 της τρίτης περιόδου τα λέει όλα.

Αγώνας της μικτής κορασίδων ΕΚΑΣΘ την Κυριακή με τον ΠΑΟΚ-Ποιές αθλήτριες έχουν κληθεί

Η ΕΚΑΣΘ καλεί τις παρακάτω αθλήτριες γεννημένες τα έτη 2003, 2004 και 2005 την Κυριακή 15/10/2017 και ώρα 08:45 στο γήπεδο της Μίκρας Β για τον αγώνα της μικτής ΕΚΑΣΘ με τον ΠΑΟΚ:

Δείτε τo βίντεο από το σεμινάριο για την ανάλυση των νέων κανονισμών που διοργάνωσε η ΕΚΑΣΘ σε συνεργασία με τον ΣΔΚΘ και τον ΣΕΠΚ

Μία ώρα νωρίτερα το Αγρίνιο-Ικαροι Σερρών για τη Β΄ Εθνική Ανδρών-Δύο ώρες αργότερα το Απόλλων Πάτρας-Δούκας για την Α2 Ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι για λόγους ασφαλείας λόγω ποδοσφαιρικού αγώνα, ο αγώνας ΑΟ Αγρινίου – ΑΟΚ Ίκαροι Σερρών, για την 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (2ος όμιλος) της 15/10/2017 αντί ώρας 17.00, θα διεξαχθεί ώρα 16.00, στο ΔΑΚ Αγρινίου.

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Η βαθμολογία της Α΄ γυναικών

Τα παιχνίδια του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας γυναικών ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τη νίκη των νεανίδων του ΠΑΟΚ επί του Αρη

«Φόρτσαραν» στην επανάληψη οι νεάνιδες του Παναθλητικού

Ανεβάζοντας την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο οι νεάνιδες του Παναθλητικού, επικράτησαν στο Καλοχώρι του Μεγάλου Αλεξάνδρου με 47-63. Βουζούκου, Τσιλιφώνη και Κουλιού ήταν οι κορυφαίες για τις νικήτριες.

Νταμπλ-σκορ και… επτά για τους νέους του Ανατόλια

Με εξαιρετική απόδοση σε όλο το παιχνίδι οι νέοι του Ανατόλια επικράτησαν εκτός έδρας του Αριστοτελείου Κολεγίου με το εντυπωσιακό 40-87.

«Πέρασαν» από το «Ιβανώφειο» οι νεάνιδες του Αστέρα Ιπποδρομίου-Μαντουλίδη

Με εξαιρετική εμφάνιση, ιδιαίτερα στην πρώτη και την τελευταία περίοδο, οι νεάνιδες του Αστέρα Ιπποδρομίου-Μαντουλίδη επικράτησαν εκτός έδρας του Ηρακλή με 49-56. Πολύ καλή για ένα ακόμη παιχνίδι η Δανάη Παπαδοπούλου που πέτυχε τους μισούς πόντους της ομάδας της, ενώ ξεχώρισε ακόμη επιθετικά και η Σιφναίου.

«Περίπατος» των νεανίδων του ΠΑΟΚ στο πρώτο ντέρμπι των «αιωνίων»

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα οι νεάνιδες του ΠΑΟΚ επικράτησαν στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς, με 77-55 του Αρη. Ο "Δικέφαλος" ανέβαζε συνεχώς την απόδοσή του και δεν άφησε περιθώρια για αντίσταση στις "κίτρινες".