Δια χειρός Χωλοπούλου, νίκη στον πόντο για τον Πανσερραϊκό-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι με την Ολύμπια Λάρισας

Είπε «όχι» ο Πανσερραϊκός στην Ολύμπια Λάρισας και εξασφάλισε τη τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 γυναικών με 45-44, παραμένοντας αήττητος. Το παιχνίδι δεν ήταν για καρδιακούς και κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο με τεράστιο γκολ-φάουλ της Χωλοπούλου.

Όπως γράφει το http://www.serresbasket.gr  στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες ήταν νευρικές και έκαναν αρκετά λάθη στη κυκλοφορία της μπάλας. Η Ολύμπια με πρωταγωνίστρια τη Κουτσουνούρη επέβαλε τον ρυθμό της στο παρκέ (3-6, 7-11, 8-13) και η περίοδος έληξε 12-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «λιονταρίνες» έπαιξαν εξαιρετική άμυνα. Η Κουτούση σκόραρε διαρκώς, έχοντας βοήθεια και από τη Τσάντα. Οι «κόκκινες» προσπέρασαν στο σκορ με 20-19 (4:15), ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 22-21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με ηγέτιδα τη Χωλοπούλου η ομάδα του Κώστα Δώδου προηγήθηκε ακόμη και με 7 πόντους (32-25, 5:18). Από πλευράς φιλοξενούμενων η Σουλιώτη ήταν αυτή που απειλούσε το καλάθι του Πανσερραϊκού. Η περίοδος έκλεισε με 36-31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σερραίες «μπλόκαραν» στην επίθεση. Η Ολύμπια αντεπιτέθηκε και με καλάθια από τις Σουλιώτη και Μπενέκη βρέθηκε στο +5 (38-43, 3:13, 39-44, 1:45). Οι  Λαρισαίες φάνηκε να «αγκαλιάζουν» τη νίκη, αλλά οι «κόκκινες» δεν τα παράτησαν και παρά την αστοχία τους σε κρίσιμα σουτ που επιχείρησαν έστειλαν τις φιλοξενούμενες στη γραμμή της «φιλανθρωπίας» ελπίζοντας ότι οι αθλήτριες του Πάρη Λότφι δεν θα ήταν ψύχραιμες.

Κι όντως Κουτσουνούρη και Σκαρλή έχασαν 4 βολές κι ο Πανσερραϊκός παρέμεινε «ζωντανός». 3.5 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή της αναμέτρησης η μπάλα ήταν στα χέρια των «κόκκινων» (σκορ 42-44). Μετά το τάιμ-άουτ του Κώστα Δώδου η Πελτέκη έδωσε μακρινή πάσα στη Χωλοπούλου, η οποία υπό ασφυκτική πίεση πέτυχε το δίποντο παίρνοντας και το φάουλ. Η εκρηκτική γκαρντ ευστόχησε και στη βολή χαρίζοντας τη νίκη στον Πανσερραϊκό, αφού στα εναπομείναντα 9 δέκατα η Ολύμπια δεν κατάφερε να εκδηλώσει οργανωμένη επίθεση.

Δεκάλεπτα: 12-17, 22-21, 36-31, 45-44
Διαιτητές: Κολοκυθάς-Λάλλα
Πανσερραϊκός (Δώδος): Χωλοπούλου 13 (1), Χύσα, Τσάντα 9, Μπακιρτζίδου 2, Πιτσιάβα 4, Πελτέκη, Κουτούση  17, Κίναλη, Γκανάτσιου.
Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Μιχαηλίδου, Σουλιώτη 12, Παπαστεργίου 2, Σκαρλή 1, Μαγδαλιανίδου 2, Κουτσουνούρη 11 (1), Μπενέκη 11, Λιάσκου, Σολωμού 5 (1).