24 Ιαν 2017

Νίκη στον… πόντο για τις νεάνιδες του Αχιλλέα Τριανδρίας

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι οι νεάνιδες του Αχιλλέα επικράτησαν στην Τριανδρία με 46-45 του Απόλλωνα Καλαμαριάς. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Ανετο πέρασμα από τον Λαγκαδά για τις νεάνιδες του Αστέρα Ιπποδρομίου-Μαντουλίδη

Ανεβάζοντας τη διαφορά ανά δεκάλεπτο, οι νεάνιδες του Αστέρα Ιπποδρομίου-Μαντουλίδη, επικράτησαν με άνεση όπως φαίνεται και από το τελικό 30-87 στον Λαγκαδά του τοπικού Ερμή.

Διαφορά 82 πόντων για τις νεάνιδες του ΠΑΟΚ

Εντυπωσιακές για άλλη μια φορά οι νεάνιδες του ΠΑΟΚ επικράτησαν με 89-7 του ΕΟ Σταυρούπολης.

Υποψήφιος στις εκλογές της ΟΔΚΕ ο Παντελής Ελευθεριάδης

Κατατέθηκε από τον Σύνδεσμο Κιλκίς η υποψηφιότητα για το ΔΣ της ΟΔΚΕ του Παντελή Ελευθεριάδη, αδελφού του προέδρου του Συνδέσμου  Πλούταρχου Ελευθεριάδη.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος νεανίδων της ΕΚΑΣΘ

Φωτορεπορτάζ από τα φιλικά της ακαδημίας του Αρη και του Ορφέα Νέου Σκοπού Σερρών

Φωτορεπορτάζ της Δάφνης Σαλιάρη από τον αγώνα ΠΑΣ Γιάννινα-Απόλλων Καλαμαριάς για την Α2 γυναικών

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Αρετσού-ΑΕΕ Τούμπας για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Πρώτη νίκη στο 2017 για τους παίδες της Ελπίδας Αμπελοκήπων-Φωτορεπορτάζ

Την πρώτη νίκη της για φέτος σημείωσε η παιδική ομάδα της Ελπίδας Αμπελοκήπων επί του ΠΣ Ευκαρπίας με 64-44.

Παίκτρια της εβδομάδας η Σούμπερτ του Παναθλητικού Goalbet

Άλλη μια διάκριση για τον Παναθλητικό Goalbet και την Σούμπερτ η οποία αναδείχτηκε ως καλύτερη παίκτρια της εβδομάδας που πέρασε σύμφωνα με το www.eurobasket.com και συγκεκριμένα για την εντυπωσιακή της εμφάνιση κόντρα στον Άρη, όπου ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 29 πόντους και 15 ριμπάουντ και με tendex 0.875

Νέο φωτορεπορτάζ από την βασιλόπιτα του Συνδέσμου Βετεράνων Θεσσαλονίκης

Ανετο «διπλό» στο «Ιβανώφειο» για το εφηβικό του Αρη

Εκτός έδρας νίκη πέτυχε στο εξ αναβολής παιχνίδι το εφηβικό του Αρη απέναντι στον Ηρακλή με 44-72.

Δείτε ολόκληρο το παιχνίδι ΠΑΟΚ-Πανιώνιος για την Α1 γυναικών

Πάρτι-έκπληξη για τα γενέθλια του Κουρογλου του ΠΑΟΚ-Φωτορεπορτάζ

Πάρτι-έκπληξη για τα 18α γενέθλια του Αλέξανδρου Κουρογλου πραγματοποιήθηκε μετά την προπόνηση του εφηβικού του ΠΑΟΚ στο κυλικείο του PAOK Sports Arena όπως μπορείτε να διαπιστώσετε και από τις φωτογραφίες.

Τέσσερα τρίποντα μέσα σε έξι λεπτά σημείωσε παίκτης του παιδικού της Αποκάλυψης

Στον αγώνα της Κυριακής για το παιδικό πρωτάθλημα με αντίπαλο την Βεργίνα, ο Βαλεντίνo Μπεκίρι (που γεννήθηκε στις 14-02-2002) και αγωνίζεται στην Αποκάλυψη κατάφερε μέσα σε έξι λεπτά (από το 12'-18') να πετύχει τέσσερα τρίποντα και γίνεται ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της ΕΚΑΣΘ που πετυχαίνει σε αγώνα παιδικού πρωταθλήματος τόσα τρίποντα στην ίδια περίοδο και σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι σε Α1 και Α2 γυναικών

Ανακοινώθηκαν από την ΚΕΔ/ΕΟΚ οι διαιτητές και οι κομισάριοι των αγώνων της Α1 και Α2 γυναικών, που είναι:

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι σε A1, A2, Β΄ και Γ΄ Εθνική Ανδρών

Ανακοινώθηκαν από την ΚΕΔ/ΕΟΚ οι διαιτητές και οι κομισάριοι των αγώνων της A1, A2, Β΄ και Γ΄ Εθνικής Ανδρών, που είναι:

Το πρόγραμμα των αγώνων της Πέμπτης και της Παρασκευής στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της για Πέμπτη και Παρασκευή που είναι το εξής:

Αλλαγές ημερών και ωρών έναρξης σε αγώνες του ομίλου Βορρά της Β΄ Εθνικής Ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι, για συγκοινωνιακούς λόγους και μετά από συμφωνία των δύο Σωματείων, ο αγώνας ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης, για την 16η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (2ος Όμιλος) της 29/01/2017 αντί ώρας 17.00, θα διεξαχθεί ώρα 16.00, στο Κλειστό γυμναστήριο Ξάνθης «Χρ. Χριστοδούλου».

Στιγμιότυπα από τον αγώνα ΜΕΝΤ - ΠΣ Ευκαρπίας για τα προημιτελικά του κυπέλλου ΕΚΑΣΘ γυναικών

Οι προκηρύξεις των Πανελληνίων και των Ειδικών Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ-Στην Σκάλα Λακωνίας το εφηβικό

Οι προκηρύξεις των Πανελληνίων και Ειδικών Πρωταθλημάτων είναι διαθέσιμες στο σάιτ της ΕΟΚ http://www.basket.gr/index.php/diorganwseis/prok

Προπόνηση για το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παμπαίδων-Ποιοι κλήθηκαν

Προγραμματισμένη προπόνηση έχει το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παμπαίδων, στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ στις 27 Ιανουαρίου στις 17:00. Οι παίκτες που θα συμμετέχουν είναι:

Σύσκεψη για τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών την Πέμπτη στην ΕΟΚ

Η ΕΟΚ προσκάλεσε τις διοικήσεις των φιναλίστ του τελικού Κυπέλλου Ανδρών, Παναθηναϊκός – Άρης, σε σύσκεψη που θα πραγματοποιηθεί το μεσημέρι της Πέμπτης (26/1), προκειμένου να συζητηθούν τα θέματα που αφορούν στον τελικό της 19ης Φεβρουαρίου.

Αρκετά είναι και τα σημερινά παιχνίδια στα πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΘ. Αναλυτικά:

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Ελπίδα Αμπελοκήπων-Γαλαξίας Αδένδρου για το κύπελλο ανδρών της ΕΚΑΣΘ

«Φόρτσαρε» στην τελευταία περίοδο ο Μάρκος Μπότσαρης

Παρά τις απουσίες του Χειλάκου και του τραυματία Παπαδάκη, με καλύτερη απόδοση στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μάρκος Μπότσαρης επικράτησε του Εθνικού Αστέρα Σοχού με 78-67.

Την άλλη Κυριακή η πίτα του ΣΕΠΚ στην Θεσσαλονίκη-Τιμώνται Κουρκούμπας, Δουβής, Γεωργιάδης και Λυσσαρίδης-Ποιοι προπονητές θα βραβευτούν για την άνοδο και πρωταθλήματα

Την πρώτη Κυριακή του Φεβρουαρίου (05/2/2017, ώρα 20:00) ο Σύνδεσμος Ελλήνων Προπονητών Καλαθοσφαίρισης (ΣΕΠΚ) κόβει την πρωτοχρονιάτικη πίτα του στη Θεσσαλονίκη στην αίθουσα «Μαρία Κάλλας» του ξενοδοχείου «Domotel Les Lazaristes» (Κολοκοτρώνη 16) και ανταλλάσσει ευχές για ένα υγιές, αθλητικό και άκρως παραγωγικό νέο έτος.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα ΑΕ Κομητηνής-Ικαροι Σερρών για την Γ΄ Εθνική Ανδρών και δηλώσεις του Σωτήρη Κοκκινόπουλου

Δείτε όλα τα καλάθια του αγώνα παίδων ΔΕΚΑ-Αίας Ευόσμου

Οι σκόρερ της πρώτης φάσης των κορασίδων της ΕΚΑΣΘ-Πρώτη με διαφορά η Γκρίτζαλη-Η τελική κατάταξη των κορασίδων στις θέσεις από 7-13

Μετά το τέλος της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ οι δέκα πρώτες σκόρερ είναι οι εξής:

Ακούστε τον ύμνο της Νικόπολης Πρέβεζας

Παρά τρία… εκατό για τους νέους του Ανατόλια

Ξεπερνώντας το άσχημο ξεκίνημα οι νέοι του Ανατόλια επικράτησαν σε εξ αναβολής αγώνα με 97-71 του Αριστοτελείου Κολεγίου.

«Διπλό» στο Ωραιόκαστρο για την Μακαμπή

Με πολύ καλή απόδοση μετά την δεύτερη περίοδο η Μακαμπή έκανε την έκπληξη καθώς επικράτησε στο Ωραιόκαστρο του ΔΑΣΩ με 64-79.

Δείτε τα τελευταία τρία λεπτά, τις καλύτερες στιγμές και τις δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα Ποσειδών Μηχανιώνας-Βασιλικά για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Στην οκτάδα του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ η Ελπίδα Αμπελοκήπων-Το πανόραμα του θεσμού

Αν και δυσκολεύτηκε απέναντι στην πολύ καλή σήμερα ομάδα του Γαλαξία Αδένδρου, η Ελπίδα επικράτησε στους Αμπελόκηπους με 62-54 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στο 33ο  λεπτό με δύο πόντους, αλλά άμεση ήταν η αντίδραση των νικητών που ξέφυγαν στο σκορ.