Φιλικά με τον Πιερικό Αρχέλαο για παίδες και παμπαίδες του Αθλου Αλεξάνδρειας-Φωτορεπορτάζ

Στην Κατερίνη φιλοξενούμενοι του Πιερικού -Αρχελάου βρέθηκαν τα δυο αγωνιστικά τμήματα της Ακαδημίας Άθλος Αλεξάνδρειας (παίδων και παμπαίδων).

Πραγματοποιήθηκαν πολύ ενδιαφέροντα παιχνίδια και στις δύο ηλικίες ,με τον Αθλο να αποδεικνύει την πολύ μεγάλη δυναμική που τον διακρίνει στους παμπαίδες και να επικρατεί εύκολα με 30-58.

Στο παιχνίδι του παιδικού απέναντι σε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο, που κατακτά τα τελευταία χρόνια τον αντίστοιχο τίτλο στην ΕΚΑΣΚΕΜ, η ομάδα του Άθλου  ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 47-44 και ενώ είχε ισοφαρίσει 44-44 ένα λεπτό πριν τη λήξη. Δυο λάθη σε επαναφορά της μπάλας στοίχησαν τη νίκη γοήτρου για τον Αθλο.

Παρόλα αυτά και οι δύο ομάδες πέτυχαν το στόχο τους που ήταν να παραμείνουν οι αθλητές τους σε αγωνιστική εγρήγορση, σε μια νεκρή από αγώνες περίοδο, όπως είναι αυτή των Χριστουγέννων. Η Ακαδημία Άθλος Αλεξάνδρειας ευχαριστεί θερμά τον Πιερικό Αρχέλαο για την φιλοξενία και την πολύ καλή αγωνιστική συμπεριφορά του.