Δίκαια επικράτηση για το Μέγα Αλέξανδρο Ηλιούπολης

Ο Μέγας Αλέξανδρος Ηλιούπολης κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας με 44-51 επί της ανανεωμένης γηπεδούχου ομάδας του Αρίωνα Μενεμένης, έχοντας τα ηνία του αγώνα από την αρχή.

Στο πρώτο ημίχρονο η άμυνα των νικητών ήταν αρκετά αποτελεσματική και η διαφορά στο τέλος έφτασε τους 13 πόντους. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήραν κάποια «μεγάλα» σουτ εντός και εκτός ρακέτας και πλησίασαν με αξιώσεις στη διεκδίκηση της νίκης. Τελικά το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο αφού οι φιλοξενούμενοι στα κρίσιμα σημεία είχαν ψυχραιμία και διαχειρίστηκαν το χρόνο κατάλληλα ξεπερνώντας την αστοχία τους .

Δεκάλεπτα: 13-15, 17-30, 32-41, 44-51.
Διαιτητές: Τζιβελεκίδου-Τσαλκιτζής Αθ.
ΑΡΙΩΝ ΜΕΝΕΜΕΝΗΣ (Αλεξάκης): Γενναίος  19, Μητσακάκης  10(2), Αλεξάκης  5(1), Παπαστεφάνου 4, Νικολέτος  4, Κόπανος  2, Λογοθέτης, Λυσικάτος.
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΛIOYΠΟΛΗΣ (Σταυρόπουλος): Σάντης  20(3), Κυριαζίδης  9(1), Πανταχός  6, Ορφανίδης  5, Καπνάς  4, Τράκας  4, Κολογοσίδης  3(1),  Καραντάκης,  Καρατζίβας.