er

EuroCup Γυναικών: Παναθηναϊκός – Ανζέρ 75-86-Το στατιστικό του αγώνα και φωτορεπορτάζ

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε απέναντι στη γαλλική Ανζέρ όμως ηττήθηκε με 86-75 στο κλειστό του Χολαργού σε αγώνα για τον Β΄ Όμιλο του EuroCup Γυναικών.

Η ελληνική ομάδα μπήκε με διάθεση στο παρκέ κάτι που της έδωσε τη δυνατότητα να επιβάλει το ρυθμό της και ταυτόχρονα να πάρει και διαφορά φτάνοντας στο +8 (22-14, 8’30’’) με τρίποντο της Καρακασίδου.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει το προβάδισμα και στις αρχές του β’ δεκαλέπτου (28-21, 12’20’’), αλλά η Ανζέρ άρχισε σταδιακά να αντιδρά και να αλλάζει το σκηνικό του παιχνιδιού. Προηγήθηκε με 33-22 (17’20’’) για να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 39-35.

Η Ανζέρ και στο τρίτο δεκάλεπτο συνέχισε να έχει το προβάδισμα έχοντας πάρει τα ηνία του αγώνα με τις αθλήτριές της να έχουν καλύτερα πατήματα στο παρκέ.

Πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η διαφορά έφτασε στο +17 (77-60) με τον Παναθηναϊκό να κάνει την ύστατη προσπάθεια και να μειώνει σε 79-70 (37’30’’) με καλάθι της Ντίξον.

Στα επόμενα λεπτά που απέμεναν δεν άλλαξε κάτι με την Ανζέρ να φεύγει νικήτρια με 86-75 από το κλειστό του Χολαργού.

Για τον Παναθηναϊκό Καρακασίδου και Ντίξον είχαν από 18 πόντους, ενώ για την Ανζέρ η Άλστον τελείωσε το παιχνίδι με 15.

Διαιτητές: Ουρμπάνοβιτς (Λιθουανία), Βούκοβιτς (Μαυροβούνιο), Τσίριτς (Σερβία)

Δεκάλεπτα: 24-16, 35-39, 54-62, 75-86

Παναθηναϊκός (Γκουζίνη): Καρακασίδου 18(1), Κόνιαλη 3(1), Τσβίτκοβιτς 4, Αλεξανδρή 4, Χατζηλεοντή 11, Ντίξον 18, Τζόουνς 17(1), Χαιριστανίδου.