«Ξέσπασε» στο τέλος η Ασπίδα Ξάνθης-Νίκησε με 66-47 τον Κολοσσό Ρόδου στο τελευταίο παιχνίδι της πρώτης μέρας στο Πανελλήνιο Εφήβων-Τι δήλωσαν οι προπονητές-Φωτορεπορτάζ και το στατιστικό του αγώνα

Την πρώτη της νίκη στο 46ο Πανελλήνιο Εφήβων πέτυχε η Ασπίδα Ξάνθης που με εξαιρετική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο επικράτησε με 66-47 του Κολοσσού Ρόδου.

Οι παίκτες της ομάδας των Δωδεκανήσων πήραν από την αρχή «κεφάλι» στο σκορ, φθάνοντας σε διψήφιο νούμερο (15-4) λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Στο 13ο λεπτό η Ασπίδα μείωσε σε 17-13 με τον Παυλάκη, όμως οι Ροδίτες ξέφυγαν πάλι με 25-13 στο 15΄ με σερί 8-0. Η ομάδα από τη Θράκη έκανε το δικό της σερί και έκλεισε το δεκάλεπτο με 29-28 και πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά με 30-29 στις αρχές του τρίτου. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τα τέλη της τέταρτης περιόδου, όταν η Ασπίδα πήρε διαφορά 12 πόντων μετατρέποντας το 47-48 σε 47-66 με σερί 19-0 και πρωταγωνιστή τον Χαραλαμπίδη με συνεχόμενα τρίποντα, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι.
Δεκάλεπτα: 15-6, 29-28, 39-37, 47-66
Διαιτητές: Τσέρνοβα-Τσέρνερ-Φοντάζι
Κολοσσός Ρόδου(Γρεμμενάς): Τσακίρης, Μπακίρης 6, Κουρμαδιάς 9(1), Βαρβαρέσος Δ. 13(1), Ζαχαρίας, Φεσάκης 5, Βαρβαρέσος Φ. 12(2), Κωνσταντούρας 2, Μιροσάβιτς, Γανωτάκης, Γκοντζάι.
Ασπίδα Ξάνθης (Κασαρτζίδης): Σμυρλόγου 2, Χαραλαμπίδης 17(4), Παναγιωτόπουλος, Παπαδόπουλος 15(2), Καρανικολίδης 7(1), Μπουγιουκλού 2, Παυλάκης 12, Παπανικολάου 5, Τιτόπουλος, Παπαϊωάννου 3, Μακρίδης, Δελιαννίδης 3.

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική του αγώνα πατώντας εδώ:

Κασαρτζίδης: «Δείξαμε ότι είμαστε ομάδα»

Ο προπονητής των νικητών Ανδρέας Κασαρτζίδης τόνισε μετά το τέλος του αγώνα:
«Δεν ξεκινήσαμε καλά όμως στην τελευταία περίοδο, βάλαμε τα σουτ και πήραμε τη νίκη, δείχνοντας ότι είμαστε πάνω από όλα ομάδα».

Γρεμμενάς: «Παλέψαμε για τρία δεκάλεπτα»

Από την μεριά του ο κόουτς της ομάδας της Ρόδου, Μάριος Γρεμμενάς ανέφερε: «Ήμασταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, όμως στο τέλος οι αντίπαλοί μας ήταν καλύτεροι, έβαλαν κρίσιμα σουτ και πήραν δίκαια τη νίκη».