Σημαντική επικράτηση για τον Ιωνικό

Μετά από συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στο τέλος ο Ιωνικός επικράτησε με 71-68 της ΑΕ Πυλαίας. Οι νικητές προηγήθηκαν με +12 (25-13) στο 13ο λεπτό.

Στο 25ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά και στο 35ο η διαφορά έφθασε τους δέκα πόντους. Ο Ιωνικός με πρες κατάφερε να προηγηθεί (69-68) με βολή του Σαρακατσάνου, ενώ ο Αντωνιάδης με δύο βολές ένα δεύτερο πριν το φινάλε διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στο 23ο λεπτό αποχώρησε και δεν ξανάπαιξε ο Μπατάκας των γηπεδούχων, ενώ στο πρώτο λεπτό τραυματίστηκε ο Χατζηνικολάου των φιλοξενουμένων. Ακόμη  Μπάγκι και Βάιος Παπαρισούλης δεν έπαιξαν στην τελευταία περίοδο λόγω θλάσης.

Δεκάλεπτα: 15-11, 31-25, 46-52, 71-68
Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Λαϊδης-Κολοκυθάς
Ιωνικός (Χριστοφορίδης): Σαρακατσάνος 3, Κουρκουνάσιος, Παναγιώτου 17(5), Μπατάκας 7, Τολιόπουλος 9, Κεϊσίδης, Κυριακού 5(1), Αντωνιάδης 13(2), Γιαμούκης 10, Κόκουρας 4, Κοχλιαρίδης 3(1), Σαρησάββας.
ΑΕ Πυλαίας (Πολυμένης): Μπάγκι 18(4), Πολυχρονιάδης Θ., Βούκα, Χατζηνικολάου, Φουρκιώτης 9, Πολυμένης 10(2), Παπαρισούλης Β., Νησιώτης 19(1), Βουδούρης, Μαλιγκούρας 2, Καραγιαννίδης 6, Παπαρισούλης Λ. 4.