Τρίτη ήττα για την Εθνική Νέων Γυναικών στο Ευρωπαϊκό β΄ κατηγορίας-Εχασε με 71-67 από το Ισραήλ

Παρότι προσπάθησε με όλες τις δυνάμεις της στο τέλος για την ανατροπή η Εθνική Νέων Γυναικών, γνώρισε την τρίτη της ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια στο Ευρωπαϊκό β΄ κατηγορίας της Ρουμανίας, αυτή τη φορά από το Ισραήλ με 71-67.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Ισραήλ διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα με την Εθνική να πιέζει τον αντίπαλο. Οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου μείωσαν σε 14-12, αλλά το Ισραήλ βρήκε λύσεις στην επίθεση και άρχισε να χτίζει διαφορά. Προηγήθηκε 19-12 στο 12 φτάνοντας στο τέλος του δεκαλέπτου τη διαφορά στο +16 (41-25).

Η Ελλάδα προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε σε 53-40 στο 28.30, αλλά η διαφορά ξέφυγε και πάλι με το σκορ να γίνεται 59-40 με λίγο πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η Εθνική, ωστόσο, στη συνέχεια κατάφερε με πίεση και κλεψίματα να μειώσει σε 59-49 στο 31.30 και στο 36.30 σε 66-58. Δυο περίπου λεπτά πριν το τέλος η διαφορά έφτασε στους δύο πόντους (66-64) με συνεχόμενα καλάθια της Βιντσιλαίου, αλλά στη συνέχεια η Εθνική δέχτηκε τρίποντο (69-64). Η Ελενα Τσινέκε έκανε το 70-67, 22 δεύτερα από το τέλος και ακολούθησε μια βολή από τη Γιζτσάκι (71-67) που ήταν και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 14-10, 41-25, 59-42, 71-67
ΙΣΡΑΗΛ (Ράμπι): Ορμπαχ 2, Πελκ 10(1), Ρότμπεργκ 18(3), Βατούρι 4, Γιζτσάκι 5, Ντέιβιντ 3, Γκόλντιν 3(1), Χάνταντ 6(1), Ρόσενμπλουμ 10, Σααρ 10(2).
ΕΛΛΑΔΑ (Καφαντάρη): Γεροστεργίου 11, Καρλαφτη 12(1), Κατσαμούρη 2, Σαπαλίδου, Τσινέκε Ε. 16(1), Δανδουλάκη, Καρακούλια 2, Στούπα, Τσινέκε Κ. 11(2), Τζιότζιου, Βιντσιλαίου 13.