Στον ΠΑΟΚ το ντέρμπι των… αιωνίων για το παιδικό πρωτάθλημα-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τη νίκη επί του Αρη-Η βαθμολογία και οι επόμενοι αγώνες

Καλύτερος μετά τη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 66-56 του Αρη στο ντέρμπι των… αιωνίων για το παιδικό πρωτάθλημα και παρέμεινε αήττητος.

Ο Αρης ξεκίνησε εντυπωσιακά προηγούμενος με 7-0, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφθασε σε διψήφιο νούμερο (13-3). Ο «Δικέφαλος» βελτιώθηκε αισθητά στην άμυνα και με σερί 2-15 πέρασε μπροστά 15-18 στο τέλος της περιόδου. Το σερί συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου με τη διαφορά να φθάνει στους επτά (15-22) και στο 16ο λεπτό στους δέκα (21-31).

Οι «κίτρινοι» όμως κατάφεραν να μειώσουν και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 28-36. Ο Αρης βελτιώθηκε κι άλλο και στις αρχές της τρίτης περιόδου μείωσε σε 34-38 στο 24ο λεπτό. Οι «ασπρόμαυροι» κράτησαν μια διαφορά 6-8 πόντων μέχρι την έναρξη της τελευταίας περιόδου, όταν έγινε το υπέρ τους 39-49.  Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε με αυξομειώσεις μέχρι το τέλος του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 15-18, 28-36, 38-49, 56-66
Διαιτητές: Πράττος-Δέλλας
Αρης (Τσάικος-Τζιβάνης): Βουρτζούμης 6, Ζεϊμπέκης 6(1), Σπόντης 10, Καπόνης 2, Κώνστας 1, Παγώνης 4(1), Ανδρέου, Γκοτζαμανίδης 8, Σουκέρας, Καλαϊτζάκης, Νετζήπογλου 19(1).
ΠΑΟΚ(Αλμπάνης-Αλεξανδρίδης): Νικολόπουλος, Αργυριάδης 3, Χαρίτογλου 15(2), Χρονόπουλος 8, Μαστροδημήτρης, Χαραλαμπίδης, Πετανίδης 15(1), Φίλλιος 6, Τανούλης 5(1), Καραγιαννίδης 10, Κόνσουλας 4, Σιαμαντούρας.

17:00 Α.Ο.Ε.Α. ~Ν. ΒΟΤΣΗΣ ΑΠΣ * LIVE από την ΕΚΑΣΘ
19:00 ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ~ΑΡΗΣ ΑΣ * LIVE από το κανάλι στο yt ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΙΟΤΡΑΣ
21:00 ΠΑΟΚ ΑΣ~ΔΕΚΑ * LIVE από την ΕΚΑΣΘ