Σημαντικό «διπλό» για τις Ελπίδες Ηλιούπολης

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα οι Ελπίδες Ηλιούπολης επικράτησαν στο γήπεδο της Μίκρας του Αετού με 52-56.

Οι Ελπίδες προηγήθηκαν 9-14 με τον Αετό να μειώνει 14-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το ημίχρονο τελείωσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 32-24 όμως στην επανάληψη οι Ελπίδες βελτιώνοντας την άμυνα τους πήραν και πάλι το προβάδισμα με 36-40 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν σχεδόν πόντο πόντο και τις Ελπίδες στο τέλος να παίρνουν την πολύτιμη νίκη με 52-56.

Δεκάλεπτα: 14-15, 32-24, 36-40, 52-56
Διαιτητές: Μπαϊος -Βαϊτσης
ΑΕΤΟΣ (Γιαπλές): Χατζημιχαήλ 22(2), Δημοπουλος 12(1), Δέμπη 9, Παπακυριακίδης 4, Αμπατζίδης 2, Ντόντης 2, Σιαμαντούρας 1, Μουτζόγλου, Λαγός, Τζιέρτζης, Παλλας, Γιαπλές.
ΕΛΠΙΔΕΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μουρατίδης – Νικολαϊδης): Κυριαζίδης 22, Χασιωτης 13, Κατσουπακης 9(1), Σταμάτης 5, Κασούμης 4, Ριμπίτσκι 2, Πάσχος 1, Δημητρίου, Μισιούδης, Τερμεντζής.