Στον Ζέφυρο το ντέρμπι της Περαίας για το παιδικό

Νίκη στο ντέρμπι της Περαίας για το παιδικό του Ζέφυρου  επί του Αχιλλέα Περαίας  με 64-73, σε ένα παιχνίδι με ένταση  και δυνατές  μονομαχίες.

Το πρώτο  ημίχρονο  βρήκε  τον τυπικά  φιλοξενούμενο Ζέφυρο να προηγείται με 31-34. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αχιλλέας  έκανε  την αντεπίθεση και πέρασε  μπροστά  με 49-45. Οι παίκτες  του Ζέφυρου όμως  δεν πτοήθηκαν.  «Έσφιξαν την άμυνα» και με πολλά  επιθετικά  ριμπάουντ  και «μεγάλα»  καλάθια έτρεξαν ένα 15-29  επιμέρους  σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο παίρνοντας  την σπουδαία νίκη. Κορυφαίοι από τον νικητή οι Βατσέρης,  Προεστόπουλος, Παπακωσταντίνου και Νεστορίδης, ενώ από τον Αχιλλέα  οι Μανωλής, Μανόπουλος και Σταματίου.

Δεκάλεπτα: 18-17,31-34,49-45,63-74.
Διαιτητές: Μοσχάς-Ρουμάνης
Αχιλλέας  Περαίας (Παρίσης-Μανωλής): Αχτινούδης, Αντωνόπουλος, Χατζηδημητρίου, Καζάκης, Μανωλής 18, Μανόπουλος 16(1), Λιατσάς 5, Σταματίου 11(1), Γουλούδης 6, Μούχα 6, Παπαδόπουλος 2.
Ζέφυρος (Κοσμάς-Γκοτζαμανίδης): Χελιδόνης 2, Δαμίγος, Αναστασιάδης, Νεστορίδης 9, Βατσέρης 29, Παπακωσταντίνου 9, Προεστόπουλος 17(1), Μπετζούνης 5(1),  Χατζηπαντελής, Σκαρλατούδης, Καρβουγιάζης, Καραδημητράς 2.