Ηττα από την καλύτερη Γαλλία με 53-81 για την Εθνική Εφήβων-Αύριο στις 14:30 με τον ηττημένο του αγώνα Ιταλία-Βοσνία για την έβδομη θέση η Ελλάδα-Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα

Δείχνοντας επηρεασμένη από την ήττα στα προημιτελικά με την Τουρκία, η Εθνική Εφήβων έχασε και σήμερα από τη Γαλλία με το βαρύ 53-81 και θα παίξει αύριο για την έβδομη θέση στο Ευρωπαϊκό της Σλοβακίας με τον ηττημένο του αγώνα Ιταλία-Βοσνία Ερζεγοβίνη.

Η ελληνική ομάδα βρήκε πρώτη την επαφή με το αντίπαλο καλάθι και έκανε το 2-0 με τον Καμπερίδη, όμως ένα σερί 8-0 των Γάλλων, τους έφερε μπροστά με 8-2. Ο Φεβριέρ ήταν το επιθετικό “όπλο” των φιλοξενούμενος και ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά, η οποία έφτασε στο +8 (15-7), στο 8’. Οι βολές του Βύρλα μείωσαν σε 17-9, όμως οι πέντε πόντοι των Ντόσου και Τσούπας έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 22-11.

Η αμυντική λειτουργία των Ελλήνων δεν λειτουργούσε σωστά και οι Γάλλοι το εκμεταλλεύτηκαν για να φτάσουν στο +15 (29-14), με τον Τσούπας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπορούσε να αντιδράσει και οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και διατηρούσαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 32-20, στο 17’. Οι Γάλλοι έτρεξαν σερί 7-0 και έφτασαν ακόμη και στο +17 (39-22), με τους παίκτες του Βλασσόπουλου να μην μπορούν να αντιδράσουν. Ο Δουβλής μείωσε προσωρινά σε 39-24, όμως ο Ντόσου με μία βολή διαμόρφωσε το 40-24, για το πρώτο ημίχρονο.

Ο Καλαϊτζάκης σκόραρε στην έναρξη της τρίτη περιόδου για το 41-26, όμως ο Μπρίκι απάντησε άμεσα και με 5 πόντους  έκανε το 46-26. Οι Γάλλοι έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο παρκέ και η διαφορά παρέμενε στους 20 πόντους (51-31), στο 25’. Η Ελλάδα είχε πρόβλημα και στην επίθεση και έβρισκε πόντους μόνο από τις βολές, όπως με τον Βύρλα που έκανε το 53-33, στο 27’. Οι φιλοξενούμενοι με ακόμη 6 αναπάντητους πόντους έφτασαν να προηγούνται με 27 πόντους (60-33), στο 29’. Ενώ το σκορ για το τρίτο δεκάλεπτο, 62-37, διαμόρφωσε ο Δομπρογιάννης με μία βολή.

Οι Έλληνες παίκτες προσπάθησαν στο τελευταίο μέρος να κλείσουν την ψαλίδα και με σερί 10-3, κατάφεραν να φτάσουν στο 65-47, στο 34΄. Οι Γάλλοι ανέβασαν και πάλι ταχύτητα και τα εναπομείναντα 6’ είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Το τελικό 81-53 διαμόρφωσε ο Αρσενόπουλος με μία βολή.

Δεκάλεπτα: 11-22, 24-40, 37-62, 53-81.
ΕΛΛΑΔΑ: Καλαϊτζάκης Γ. 10, Καμπερίδης 4, Καλαϊτζάκης Π. 9, Δουβλης 6, Πιλάβιος 3, Δομπρογιάννης 2, Αρσενόπουλος 3, Καμπουρίδης 2, Γαργάλης 3, Λιούνης 4, Βύρλας 7.
ΓΑΛΛΙΑ: Τσούπας 6 (2), Ουίζκαρτ-Γκετζ, Μπάλα 12, Ντοσού-Γιόβο 3, Νιασέ 11 (1), Μπρίκι 19 (4), Μπαζίλιε, Μπέιχαρστ 2, Άμπα 2, Φεβριέ 21 (1), Μπλαν 5.