Χρειάστηκε πεντάλεπτο έξτρα χρόνο ο ΣΑΕ Αστέρια

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη και διακύμανση σκορ παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, ο ΣΑΕ Αστέρια κατάφερε και  έφτασε στην νίκη με 76-67 έναντι του ΠΑΟΚ Κυμίνων Μαλγάρων.

Καμιά ομάδα δε μπορούσε να χτίσει μια ικανή διαφορά για να καθαρίσει το παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 59-62, 14" πριν τελειώσει η κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά στα 8" ο Παπαδόπουλος με τρίποντο ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση.  Στο έξτρα πεντάλεπτο,  ο ΣΑΕ Αστέρια με περισσότερες λύσεις και ανάσες, επικράτησε σχετικά εύκολα με ένα επιμέρους σκορ 14-5.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Κυριώτης, Παπαδόπουλος και Καραμπέρης αλλά γενικά όλοι οι παίκτες εισέφεραν για τη νίκη έχοντας πολύ καλή απόδοση. Για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος στάθηκε αξιοπρεπέστατα στον αγώνα και δε κέρδισε στις λεπτομέρειες, κορυφαίοι οι Κιουσίδης, Μίκρας και Σιδερίδης.

Να σημειωθεί ότι ο αγώνας ήταν να διεξαχθεί την Παρασκευή στο Ιβανωφειο στις 21.45, αλλά λόγω εκδηλώσεων μεταφέρθηκε για σήμερα.

Δεκάλεπτα : 17-15, 37-32, 46-47, 62-62(κ.α.), 76-67
Διαιτητές: Γρηγοράσκος-Λόλι
ΣΑΕ ΑΣΤΕΡΙΑ (Ταγαρακης): Αθανασάκης 2, Μπελης 2, Καραμπερης 13,  Χατζηαθανασιου 2, Παπαδόπουλος 17(2), Κελεσιδης 3, Κυριωτης 30(4), Πάγκαλος 5, Στεργιου 2.
ΠΑΟΚ ΚΥΜΙΝΩΝ ΜΑΛΓΑΡΩΝ (Κουτρουτσιος): Μπενάκη, Κυανιδης 2, Κιουτσιδης 12 (3), Προκοπιδης 8, Πουλιακης 12, Φιλιας, Τσαουσης, Σιδεριδης 14 (4), Μικρας 14, Αραμπατζης 5 (1)