Νίκη επί της Σερβίας και ένατη θέση για την Εθνική Εφήβων- Βλασσόπουλος: «Γλυκόπικρη γεύση στο τέλος»

Η Εθνική Εφήβων έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Σαμψούντα με το 74-67 επί της Σερβίας, καταλαμβάνοντας την ένατη θέση στην τελική κατάταξη.

Η Σερβία υπό τις οδηγίες του Μίλαν Γκούροβιτς ήταν αυτή που είχε την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Το 2-0 (1’) από τον Αγραβάνη έγινε γρήγορα 9-18 (6’) με τους Σέρβους να χρησιμοποιούν τα ριμπάουντ, το γρήγορο ρυθμό, αλλά και την ευστοχία τους από κάθε σημείο του γηπέδου. Η Ελλάδα αντέδρασε βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, προσπαθώντας παράλληλα περισσότερο στην άμυνα για να μειώσει στους δύο πόντους (16-18 στο 8’30’’ και 18-20 στο 10’).

Η δεύτερη περίοδος είδε τους Σέρβους να παίρνουν και πάλι ένα ικανό προβάδισμα (20-32, 14’40’’), Μωραΐτης και Λούντζης βοήθησαν την ελληνική ομάδα να πλησιάσει (29-37, 16’50’’) με το σκηνικό να επαναλαμβάνεται: Η Σερβία ξέφυγε με 11 (29-40, 17’20’’), για να κάνουν και πάλι ένα βήμα πιο κοντά οι Έλληνες παίκτες με τον Σκούφη να ευστοχεί από τα 6μ75 με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη. Μπορεί οι τυπικά φιλοξενούμενοι να έφτασαν στο +6 (41-47, 23’), αλλά η ελληνική ομάδα αντέδρασε σωστά, βρήκε λύσεις από πολλούς παίκτες με τον Κώστα Παπαδάκη να δίνει το προβάδισμα (52-51, 28’40’’) και τον Γιάννη Αγραβάνη να τον μιμείται για το 55-53 (30’). Ο ίδιος μαζί με τον Καλαϊτζάκη και τον Λούντζη συνέχισαν πίσω από τη γραμμή τριών πόντων ως το +7 (64-57, 33). Οι τρεις Έλληνας γκαρντ οδήγησαν στο +10 (70-60, 38’15’’) με τον Μιχάλη Λούντζη να φτάνει σε νταμπλ  νταμπλ (17π., 10ρ.), αλλά να χρεώνεται στη συνέχεια με αντιθλητικό φάουλ με 52’’ για τη λήξη. Ο ίδιος έφτασε σε κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, ο Μωραΐτης έφτασε ως το αντίπαλο καλάθι για το 74-65 με τον Μούσιτς να διαμορφώνει το 74-67.

Δεκάλεπτα: 18-20,  36-43, 55-53, 74-67
Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Λούντζης 19 (10ρ, 3α, 3κλ, 1κ), Σκούφης 3, Μπολάτογλου, Χατζηκυριακίδης, Αγραβάνης 12 (7ρ, 2κ), Χρηστίδης 6, Καλαϊτζάκης 9, Μωραϊτης 18 (6ρ, 5κλ), Παπαδάκης Κ. 3 (3α), Κουρέπης 2, Τάταρης (6ρ), Παπαδάκης Στ. 2.
Σερβία (Γκούροβιτς): Τζόρτζεβιτς 4, Ουσκόκοβιτς 2, Μομίροφ 9, Μίσκοβιτς, Μπέσλατς, Μούσιτς 17, Ραντάνοφ 18, Σίμανιτς, Γκλίσιτς 13, Στεπάνοβιτς 2, Νίκολιτς 2, Σίμοβιτς.

Βλασσόπουλος: «Γλυκόπικρη γεύση στο τέλος»

Η Ελλάδα έκλεισε με νίκη και την ένατη θέση την πορεία της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εφήβων στη Σαμψούντα. Και ο ομοσπονδιακός προπονητής, Γιώργος Βλασσόπουλος, μιλά για «γλυκόπικρη γεύση» στο φινάλε:

«Σήμερα κάναμε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο δεχθήκαμε μόνο 24 πόντους. Μιλήσαμε στην ανάπαυλα στα αποδυτήρια και είπαμε πως πρέπει να κάνουμε μεγαλύτερη προσπάθεια στην προσωπική άμυνα, καθώς εκεί εντοπίστηκε κυρίως το πρόβλημα στο πρώτο μισό. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιωθήκαμε σε αυτό το κομμάτι, ακόμη κι όταν δίναμε βοήθειες, οι επιστροφές ήταν άμεσες και αυτό μας βοήθησε. Συν το γεγονός πως είχαμε καθαρό μυαλό στην επίθεση, βγήκαν ελεύθερα σουτ και έτσι από το -12 φτάσαμε στη νίκη.

Στο τέλος της διοργάνωσης μένει μια... γλυκόπικρη γεύση, γιατί δεν καταφέραμε να φτάσουμε εκεί που δείξαμε τελικά πως είχαμε τη δυνατότητα να φτάσουμε. Μπορούσαμε να φτάσουμε πιο ψηλά. Το τουρνουά αυτό ήταν πολύ σημαντικό, ιδιαίτερα για τα παιδιά που δεν έχουν χρόνο συμμετοχής στις ομάδες τους. Θα πρέπει αυτά τα παιδιά να παίζουν, να έχουν παιχνίδια που να «καίει» η μπάλα όλο το χρόνο, για να βρουν το ρυθμό τους και να βελτιωθούν. Ακόμη και αυτές τις μέρες φάνηκε η διαφορά από παιχνίδι σε παιχνίδι σε κάποια από τα παιδιά αυτά.

Τέλος, θα ήθελα να ευχαριστήσω πολύ τους συνεργάτες μου και τα μέλη της αποστολής, γιατί πραγματικά η βοήθειά τους όλες αυτές τις μέρες ήταν ιδιαίτερα σημαντική».