«Κατοστάρα» επί της Ολλανδίας για την Εθνική Νέων Γυναικών και δεύτερη θέση στον όμιλο-Εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο-«Μορφή» η Χριστινάκη, εξαιρετικές Παυλοπούλου, Φασούλα και Γεροστεργίου-Φωτορεπορτάζ

Το καλύτερο στο πιο κρίσιμο παιχνίδι κράτησε η Εθνική Νέων Γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας. Μετά από εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε με 100-80 της Ολλανδίας με την Ελεάννα Χριστινάκη να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι σημειώνοντας 35 πόντους.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου άγγιξε το triple double (21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ), ενώ τεράστια ήταν και η συνεισφορά της Φασούλα (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και η βοήθεια της Γεροστεργίου. Η Ελλάδα με τη νίκη της αυτή, μάλιστα, κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον Γ’ όμιλο (ήθελε νίκη τουλάχιστον με 18 πόντους για να υπερτερεί στην τριπλή ισοβαθμία) και περιμένει τον αντίπαλο της.

Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ. Η Ολλανδία, ωστόσο, χάρη σε δύο τρίποντα (το ένα μάλιστα στην εκπνοή) ξέφυγε με 28-22 στο 10ο λεπτό.  Η Εθνική στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκε δυνατά και άμεσα μείωσε με 30-29 και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 35-35. Η Ολλανδία, ωστόσο, πέρασε μπροστά με 44-37, αλλά οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη είχαν απάντηση και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκαν με 45-44.

Η Εθνική έδειξε το καλό της πρόσωπο στο τρίτο δεκάλεπτο και σε αυτό βοήθησε πάρα πολύ και η ευστοχία στα τρίποντα. Σταδιακά άρχισε να χτίζει διαφορά και στο 27ο λεπτό προηγήθηκε με 63-52 πατώντας πολύ καλά στο παρκέ. Η καλή εικόνα της Ελλάδας συνεχίστηκε κάνοντας στο 33ο λεπτό το 80-68, λίγο αργότερα το 94-77 (38ο λεπτό), για να λήξει η αναμέτρηση με 100-80 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τις διεθνείς παίκτριες.

Δεκάλεπτα: 28-22, 44-45, 61-69, 80-100
ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Κουιγτ  12 (1), Κορνέλιους 9(3), Καντεμπέν 3(1), Ντεν Χεεντεν 5, Βος 4, Φοκε 17(5), Νοϊμπα 12(1), Βαν Κλέεφ 9(3), Ντε Ρααλ, Βαν Βλιμεν 3(1), Χοφ 6, Στέγκινκ.
ΕΛΛΑΔΑ: Γεροστεργίου 12 (2), Σταμάτη 7(1), Παυλοπούλου 21(1 τρ, 10 ασιστ, 9 ριμπ.), Χριστινάκη 35(3), Θεοδώρου, Ντάνου, Νίξινα 5, Φασούλα 14 (9 ριμπ.), Καραμπάτσα 6, Λούκα.