Πέρασε από το «Ιβανώφειο» ο Ολυμπιακός Βόλου

Καλύτερος στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε στο «Ιβανώφειο» του Ηρακλή με 51-57. Το σκορ ήταν 14-8 στο 5ο λεπτό καθώς δεν είχε αντίπαλο κάτω από τα καλάθια η Λογδανίδου.

Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε στη συνέχεια ενώ με σερί  9-14 πέρασε μπροστά με 40-43 στα τέλη της τρίτης πριόδου. Ο «Γηραιός» που είχε την πολύ σημαντική απουσία της Παπαβασιλείου, προηγήθηκε 48-47 με τρίποντο της Ντάλα, αλλά άμεσα έγινε το 48-51 με τέσσερις συνεχόμενους πόντους της Σουλτάνη Με επιμέρους σκορ 3-6 στο τέλος οι Βολιώτισσες κέρδισαν το παιχνίδι. Η Μπαλλά έβαλε τους δέκα από τους δώδεκα πόντους της στο δεύτερο ημίχρονο για τις νικήτριες που είχαν κορυφαία την Κυριατζίδου, καθώς αγωνίστηκαν χωρίς τις Ζέρβα, Αγιαγιώτη, ενώ η Γαλιατσάτου έπαιξε 20 λεπτά. Η νίκη αφιερώνεται από όλους στην αρχηγό Νίκη Ζέρβα που ξεκουράστηκε για να είναι έτοιμη στο επόμενο παιχνίδι και ιδιαίτερα στον πιθανότατο αγώνα κατάταξης. Ο Ηρακλής έχει παράπονα από την διαιτησία
Δεκάλεπτα: 14-14, 31-30, 40-43, 51-57
Διαιτητές: Ντόγκας-Χατζηχαρίσης
ΗΡΑΚΛΗΣ (Καφαντάρη): Ντάλα 3(1), Τσουμπερλή 4, Οικονόμου 11(1), Γεροστεργίου 5, Τσίτσου 5, Λογδανίδου 5, Ψάρρα 5(1), Μαρκουλάκη 1, Ελευθεριάδου 12(1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ(Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου 23(4), Σαρακατσάνη, Γαλιατσάτου 6, Σουλτάνη 12, Βογιατζάκη, Ζήτη 2, Αγκάνη 2, Μπαλλά 12.