Νίκη γοήτρου για τον ΑΟ Σερρών

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τις εντός έδρας αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα ο ΑΟ Σερρών, ο οποίος υποχρέωσε σε ήττα με 62-53 την ισχυρή Ολύμπια Λάρισας.

Όπως γράφει το http://www.serresbasket.gr οι γηπεδούχες ήταν χάρμα ιδέσθαι στο πρώτο δεκάλεπτο κυριαρχώντας ολοκληρωτικά στο παρκέ. Στο 7' το σκορ ήταν 16-5, ενώ η περίοδος έκλεισε με 19-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» συνέχισε να απειλεί το αντίπαλο καλάθι εξασφαλίζοντας διαφορά 16 πόντων (32-16, 3:25), με την περίοδο να λήγει 36-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες ανέβασαν την απόδοσή τους. Οι «πορτοκαλί» βελτιώνοντας την εικόνα τους σε άμυνα κι επίθεση πραγματοποίησαν την ολική επαναφορά (43-44, 2:15).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Δώδου πήρε και πάλι τα πάνω της αποκτώντας προβάδισμα 7 πόντων (57-50, 5:47). Οι φιλοξενούμενες ήταν άστοχες και η Πρόικου με ένα καθοριστικό τρίποντο (62-53, 1:44) έγειρε τη πλάστιγγα υπέρ του ΑΟΣ.

Δεκάλεπτα: 19-10, 36-26, 48-47, 62-53
Διαιτητές: Μπίκης-Αγραφιώτης
ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ (Δώδος): Χωλοπούλου Ν. 16, Τόγα 7 (1), Τζιαμπάζη 12 (4), Πρόικου 16 (4), Γκλεζάκη 11, Στεφανίδου.
ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Καπνιά): Νταουντάκη 2, Δεληγιάννη 17 (1), Κυριτσάκα 1, Χαβαλέ 13 (1), Κουτσουνούρη 20 (2), Ράπτη, Σουλιώτη, Καλλίδη.