«Διπλό» για το Νέστορα

Εκτός έδρας επιτυχία για το Νέστορα επί της πολύ γυμνασμένης ομάδα της Αρμενικής με 61-48, μετά από δυναμική εμφάνιση.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχους (17-8), ωστόσο από την ώρα που οι νικητές γύρισαν την άμυνα σε ζώνη, άλλαξε και η ροή του αγώνα. Το ημίχρονο έληξε 25-23, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε η ανατροπή (38-41). Πέντε λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν στο 44-44, ένα καλάθι του Πισχιτζή, μια βολή του ίδιου και ένα ριμπάουντ του «πανύψηλου» κοντού Δουλγέρη, έβαλαν το Νέστορα μπροστά με πέντε πόντους. Στο σημείο εκείνο μίλησε η «ξεροκεφαλιά» του Κοτσάνου, ο οποίος αντί να πάει σε κοντρόλ επίθεση σούταρε τρίποντο και έφερε τη διαφορά στους οκτώ...

Δεκάλεπτα: 17-8, 25-23, 38-41, 48-61
Διαιτητές: Καρμπά-Τεμέλκου
ΑΡΜΕΝΙΚΗ (Γιαννουζάκος): Νικολαΐδης, Καραμπετιάν, Μπαρντής 5, Μποζίνης 2, Τσαχβασβίλι 27 (1), Μποτούρογλου 7 (1), Χειρίδης 5, Πέτικας 2.
ΝΕΣΤΩΡ (Ζωγράφος): Ζωγράφος 9 (1), Δουλγέρης 10, Κοτσάνος 21 (1), Μέρτζιος 3, Πισχιτζής 3, Κατιγκάς 11 (1), Χατζόπουλος 4.