Δίκαια επικράτηση για τον ΑΣ Αστέρες

Ο ΑΣ Αστέρες ξεκίνησε και το πρωτάθλημα με το δεξί καταφέρνοντας να νικήσει εντός έδρας τις Ακαδημίες Πρωταθλητών με 83-65.

Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ σχεδόν σε όλο τον αγώνα, η γηπεδούχος κατέφερε να πάρει την νίκη στην πρώτη αγωνιστική με αντίπαλο μια πολύ καλά δουλεμένη ομάδα. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκάλεπτου αλλά οι Αστέρες ουδέποτε έχασαν το προβάδισμα στο σκορ. Χαρακτηριστικό στοιχειό είναι ότι χρησιμοποιήθηκαν και οι 12 παίκτες στο πρώτο ημίχρονο.
Δεκάλεπτα: 23-13, 36-30, 58-47, 83-65
Διαιτητές: Κατσιάνης-Μοστρούς
ΑΣ ΑΣΤΕΡΕΣ (Ταξιλταρίδης): Ζιώγας, Γροζτίδης, Φιλαληθης, Μόσχος 23(4), Τσικαντελης 2, Σερμπέζης 20, Πουρνάρης, Χαρκούσης 8, Σπανός 7, Δαλακιουρίδης 6(2), Τρίτσκας 13(3), Κουμπουρέλος 4.
ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ (Καραμπαϊρης): Στεργιου 16, Δασυράς, Σακελλαρίδης, Ιωσηφίδης, Κουρατίδης 2, Βαρδάκης 3, Ιορδανίδης 10, Παράσχος 5(1), Πανονίδης 18(3), Μαργαριτης 11.