Νικηφόρα «αυλαία» για το Βόσπορο

Στην πρεμιέρα της Γ1 ανδρών ο Βόσπορος Καλαμαριάς επικράτησε σε ένα γρήγορο αμφίρροπο και με πάθος από όλους τους παίκτες αγώνα του Ορφέα Σουρωτής με 71-66.

Οι ομάδες ήταν μαζί στο σκορ αλλά στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου ο Ορφέας με πιεστική  άμυνα και αιφνιδιασμούς ξέφυγε με 36-48.  Εκεί μίλησε η εμπειρία των παικτών του Βόσπορου που με σερί 14-2 έκλεισαν την περίοδο με  50-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο νεαρός Νεοκοσμίδης με ένα τρίποντο και ένα καλάθι έβαλε μπροστά την γηπεδούχο που ήταν ψύχραιμη και στις βολές ως το τέλος παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεκάλεπτα: 14-11, 34-35, 50-52, 71- 66
Διαιτητές: Τσούλης-Τσαλκιτζής Αθ.
ΒΟΣΠΟΡΟΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Πολίτης-Κυρκούσης): Κωνσταντινίδης 8, Οικονόμου 3(1), Κοσμίδης 9(1), Πίγκας 4(1),  Τσικούρας 12(1), Γκαρτζονίκας, Καραγκιόζης 2,  Παπαδήμου 11(2), Κεραμιδάς 8, Βασιλειάδης 14, Κουσίδης.
ΟΡΦΕΑΣ ΣΟΥΡΩΤΗΣ (Ρόκας): Κούρογλου 1, Φουρλάκης 5, Ντοντούλος 7,  Τσαπάρας 3, Σακελαρίου 3, Καραστεργίου 11(1), Ταμβάκης,  Σαμσωνίδης 14(1) Κρυστάλλης 13(2), Μπανής,  Λάππας 6,  Δήμου 3(1).