Πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου για τον Εθνικό Ευόσμου

Σε ένα όμορφο ματς για το κύπελλο ανδρών της ΕΚΑΣΘ ο Εθνικός Ευόσμου επικράτησε του Αστέρα Κουκλουτζά με 59-54.

Οι γηπεδούχοι μπήκανε νωχελικά στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 11-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως με ένα σερί 24-5 και με κλειδί την δυνατή άμυνα πέρασαν μπροστά, κλείνοντας το ημίχρονο με 35-21. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αστέρας μπήκε δυνατά και με ένα σερί 6-0  μείωσε το σκορ στους 8. Παρόλα αυτά ο Εθνικός ανέβασε ξανά απόδοση και πήρε διαφορά 10 πόντους στο τέλος του (45-35).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφυγε μέχρι και 17 πόντους, όμως η ομάδα του Αστέρα δεν τα παράτησε μειώνοντας στους πέντε και διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα 59-54, με τον Εθνικό στην παρθενική του εμφάνιση να προκρίνεται στον δεύτερο γύρο του θεσμού.

Δεκάλεπτα: 11-16 , 35-21, 45-35, 59-54
Διαιτητές: Τζιβελεκίδου-Καπνοπούλου
ΕΘΝΙΚΟΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Οταμπασίδης): Σοφιανίδης 11, Γκάζος 10(1), Αναστασίου 9, Κωδωνάς 8, Γιαννακίδης 8, Παναγιωτίδης 7, Παλλάκης 4, Τσαϊρίδης 2, Σταυρίδης, Μιμήκος Α., Μιμήκος Σ., Ξενόπουλος.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΟΥΚΛΟΥΤΖΑ (Τραμουντάνης): Τουλούδης 12, Παπαδημητρίου 10(1), Στανιτσόπουλος 10(1), Παπαδόπουλος 5, Χατζηβρέττας 3, Λουτράρης 2, Χαρτοματσίδης 2, Τσεμεζίδης 2, Σιδεράς 2, Ζένος.