Πιο κοντά στο... γκρεμό η εθνική νέων ανδρών-Εχασε στην παράταση από την Πολωνία

Στον πρώτο της αγώνα για την δεύτερη φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η εθνική νέων ανδρών ηττήθηκε στην παράταση με 71-80 από την Πολωνία. Αύριο στις 22:00 θα αντιμετωπίσει την Σλοβενία.

Στο ξεκίνημα του αγώνα τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Παρά την περιφερειακή της αστοχία η ελληνική ομάδα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 14-10, ενώ όταν στην συνέχεια «τρύπησε» με διεισδύσεις την άμυνα των Πολωνών με τους Λιάπη και Χριστοδούλου κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 16π. (35-19). Οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας στα χέρια τους μια διαφορά 12π. (35-23, στο 20’), όμως, δεν μπόρεσαν να την κρατήσουν…

Στην επανάληψη οι Πολωνοί μπήκαν δυνατά, εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιθετικές επιλογές της Εθνικής, αλλά και τα κάκιστα ποσοστά της και μείωσαν αρχικά στους 4π. (42-38 στο 25’), ενώ στο 32΄προσπέρασαν με 50-49. Με όπλο της άμυνα και επιθετική αιχμή τον Χριστοδούλου η Ελλάδα έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 12-2 και βρέθηκε στο +9 (61-52), όμως, για μία ακόμη φορά δεν κατάφερε να διατηρήσει τις αποστάσεις.

Κακές επιλογές έδωσαν το δικαίωμα στους Πολωνούς να αντιδράσουν και με δύο ελεύθερες βολές του Ντζιέρζακ 11.8’’ για το τέλος να στείλουν το ματς στην παράταση (65-65). Στον χρόνο που απέμενε ο Χριστοδούλου προσπάθησε με λέι απ να δώσει τη νίκη στην ελληνική ομάδα, αλλά κόπηκε από τον Τζέσζκε. Στο εξτρά πεντάλεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν, καθώς οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη ήταν εκείνοι που κυνηγούσαν στο σκορ… Η Πολωνία εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή της κάτω από τα καλάθια, πήρε κεφάλι στο σκορ (71-67) και παρέμεινε σταθερά σε θέση οδηγού ως το τέλος της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 14-10, 35-23, 49-46, 65-65 (κ.α.), 71-80
Ελλάδα (Μανουσέλης): Σπυριδωνίδης, Λιάπης 17(2), Κώττας, Χριστοδούλου 23, Πουλιανίτης, Χατζηνικόλας 7, Θεοδώρου 8, Τσαλμπούρης 2, Μπιλλής 4, Σταμάτης 6, Σπυρόπουλος 4.
Πολωνία: Νιζιόλ 22(3), Κονοπάτζκι 3, Τσζοσνόβσκι, Βαντόβσκι 12(1), Ντζιέρζακ 12,Τζέσζκε 8, Βιτίνσκι 23(2), Προύεφερ.

*Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Βοσνία - Σλοβενία 59-63.