Ηττα από την Λετονία στο πρώτο φιλικό της Εθνικής γυναικών-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι-Τι δήλωσαν Λύμουρα και Καλτσίδου μετά το παιχνίδι

Η Ελλάδα είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στο Μαρούσι, απέναντι στη Λετονία με το τελικό 52-56. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και αύριο στο ίδιο γήπεδο, στις 18:00.

Η ελληνική ομάδα έκανε ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα και έφτασε στο 10-0 χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση από τη Λετονία, η οποία ευστόχησε εντός πεδιάς για πρώτη φορά στο 4' (10-3). Η Δημητράκου έγραψε το 12-3, για να ακολουθήσει ένα 4-0 για τις φιλοξενούμενες, που πλησίασαν στους πέντε πόντους (12-7, 7'). Η Χατζηνικολάου έδωσε την απάντηση ως το 15-7 που ήταν και το σκορ με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος.

Η Λετονία φάνηκε πιο μαχητική με την επιστροφή στο παρκέ, μείωσε στους τέσσερις πόντους (15-11, 13'), αλλά η Ελλάδα απάντησε με το ίδιο νόμισμα και τις Καλτσίδου - Χριστινάκη να οδηγούν στο 20-11 (13'28''). Η απόσταση μειώθηκε στους έξι πόντους (22-16 στο 16'15'' και 26-20 στο 19'), πριν η Πελαγία Παπαμιχαήλ με "γκολ φάουλ" γράψει το 29-20, το οποίο σφράγισε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Η Σπανού οδήγησε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 12 πόντους (32-20) με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Η Λετονία όμως απάντησε με ένα σερί 11-0 για το 32-31 (24'). Η Γκοτζή με 1/2 βολές διέκοψε το σερί (33-31), οι Λετονές ισοφάρισαν (33-33, 24'35''), για να δώσει η Σπανού με 1/2 βολές και πάλι το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα (34-33, 25').

Όχι για πολύ όμως, καθώς η Σταινμπέργκα διαμόρφωσε το 34-35 (25'34'') με τις φιλοξενούμενες να ηγούνται για πρώτη φορά στον αγώνα, όντας πιο εύστοχες και προσπαθώντας να παίξουν πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο. Η Δημητράκου αρχικά και η Λύμουρα στη συνέχεια με εύστοχα σουτ έδειξαν να λύνουν την "πολιορκία" της Λετονίας, οδηγώντας στο 39-36 (28'25''), με τον Δικαιουλάκο από τον πάγκο να ζητά προσοχή, συγκέντρωση και καλύτερη άμυνα. Η Παπαμιχαήλ από τη γραμμή διαμόρφωσε το 41-36, με την τρίτη περίοδο να κλείνει 41-38.

Ο αγώνας ισορρόπησε και πάλι (41-41 στο 32'27'', 43-43 στο 33'53''), πριν η Λετονία φτάσει στο +7 (46-53, 36'). Η Ελλάδα προσπάθησε να απαντήσει μείωσε στους τέσσερις (49-53, 38'20''), η διαφορά ανέβηκε και πάλι στο 49-55. Η Νικολοπούλου μείωσε με σουτ τριών πόντων (52-55) με 49'' να υπολείπονται. Η Πρίεντε διαμόρφωσε το 52-56 18'' πριν το τέλος, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 15-7, 29-20, 41-38, 52-56
Διαιτητές: Σώμος-Ψαριανός-Θεωνάς
Ελλάδα (Δικαιουλάκος): Γκοτζή 3, Χριστινάκη 3, Δημητράκου 7, Χατζηνικολάου 3, Καλτσίδου 8, Παπαμιχαήλ 5, Λύμουρα 5, Σωτηρίου 3, Κοσμά, Νικολοπούλου 4, Σπανού 12, Φασούλα
Λετονία (Ζβίργκζντινς): Ροζενμπέργκα 11, Έγκλιτε 5, Κούλιτε 2, Μπάσκο-Μελνμπάρντε 6, Πρίεντε 3, Πούτνινα 9, Σταϊνμπέργκα 9, Λιεπκάλινε, Βίτολα 2, Κράστινα 2, Αϊζίλα 3, Μέλνικα 4.

*Εκτός δωδεκάδας έμειναν σήμερα οι Μάλτση, Σταμολάμπρου, Χαλιβέρα, Μούλη και Σπυριδοπούλου.