«Διπλό» στην Ηλιούπολη για τον Αλέξανδρο Συκεών-Στιγμιότυπα από τον αγώνα με τις Ελπίδες

Καλύτερος στην επανάληψη ο πρωτοπόρος του ομίλου Αλέξανδρος Συκεών επικράτησε εκτός έδρας των Ελπίδων Ηλιούπολης με 54-71.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο με τις δυο ομάδες σχεδόν να συμβαδίζουν στο σκορ (34-36). Στο δεύτερο ημίχρονο αν και οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με μια διαφορά δέκα πόντων (40-50) οι Ελπίδες δεν τα παράτησαν, έφτασαν και πάλι σε απόσταση αναπνοής (48-50) στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Από εκεί και μετά δεν υπήρξε ανάλογη συνέχεια για τους γηπεδούχους και ο Αλέξανδρος Συκεών αύξησε και πάλι τη διαφορά στο σκορ φτάνοντας έτσι σε ακόμη μια νίκη με το τελικό 54-71.

Δεκάλεπτα: 16-15, 34-36, 40-50, 54-71
Διαιτητές: Καρκαλέτσης-Χατζίδου
ΕΛΠΙΔΕΣ HΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Καλαϊτζόγλου): Κατσουπάκης  7, Πασπαλτζής 13, Αλβανός, Κασουμης 9(1), Παχούμης, Τράκας, Κεχαγιάς 10, Δόκος 3, Τερμεντζής 4, Καλαϊτζόγλου 1, Μπαρτζώκας 7.
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Γεράσης): Μπίος 1, Γκρεκίδης 4, Μουμτσόγλου 3, Παπαδόπουλος  11(2), Αμαραντίδης 6, Αβραμίδης 6, Ζάχαρης 14, Τασκούδης, Αποστολίδης, Ψωμάς 3, Βορνίτης 23.