Παρέμεινε στην κορυφή ο Παναθηναϊκός

Απίστευτο παιχνίδι στον «Τάφο του Ινδού» με τον Παναθηναϊκό να είναι ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι απέναντι στον Πρωτέα Βούλας με 75-67, σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση.

Όπως γράφει το www.superbasket.gr ο Πρωτέας ξεκίνησε καλύτερα και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 13-18, όμως ο τραυματισμός της Μπράβαρντ στην δεύτερη περίοδο αποτέλεσε μεγάλο «πλήγμα» για την ομάδα της Βούλας, με τις «πράσινες» να παίρνουν το προβάδισμα με 33-30.

Η διαφορά για τον Παναθηναϊκό ανέβηκε στους δέκα πόντους (43-33) στο 24ο λεπτό, αλλά ο Πρωτέας δεν παρέδωσε τα όπλα και κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση με 59-59. Οι γηπεδούχες στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν πιο εύστοχες, περιόρισαν τον Πρωτέα και έτσι έφτασαν στη νίκη με 75-67.

Δεκάλεπτα: 13-18, 33-30, 52-46, 59-59(κ.α.), 75-67
Διαιτητές: Τσώνος Β.-Παπαθανασίου
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρέκας): Καλέντζου 10(2), Αυτζή 12(1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόνιαλη, Ολιβερ 26 (13ρ.), Σλούκα 17 (5/5 τρίποντα), Εϊβερι 4, Κυριακοπούλου 4, Γλυνιαδάκη 2.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Δάγλας): Λύμουρα 18(4), Κίτσιου, Μπαρμπερίδου, Χατζηνικολάου 12, Σπυριδοπούλου 6 (1), Νικολοπούλου 8, Φασούλα 4, Σωτηρίου 2, Μπραβάρντ 17 (11ριμπάουντ).