Στον ΑΣ Αστέρες το ντέρμπι του 25ου Δημοτικού

Ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος με νίκη για τον ΑΣ Αστέρες εναντίον του ΑΚ Κένταυροι με 64-69, στο ντέρμπι του 25ου Δημοτικού που είναι κοινή έδρα των δύο ομάδων.

Ο αγώνας μοιράστηκε σε δύο ημίχρονα για τις ομάδες. Το πρώτο άνηκε στους Αστέρες ενώ το δεύτερο στους Κενταύρους. Η νικήτρια έπαιξε εκπληκτικό μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο (10-22) και τελειώνοντας το ημίχρονο με 26-39. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν πιο έτοιμοι οι κένταυροι και κατάφεραν να μειώσουν στους 4 πόντους ένα λεπτό πριν το τέλος.

Οι Αστέρες κράτησαν την ψυχραιμία τους και κέρδισαν με 64-69. Μελανό σημείο ο τραυματισμός του Μπουλοκώστα, παίκτη των Αστέρων στο 18ο λεπτό του αγώνα κάτω από το αριστερό μάτι και θα μεταφερθεί σε νοσοκομείο για ράμματα.

Η νίκη είναι αφιερωμένη στους «Θανάσηδες» της ομάδας μας που γιόρταζαν σήμερα και στον Ιωάννη Δαμάλα που έπαιξε και στις δύο ομάδες και αποφάσισε να αποσυρθεί φέτος από την ενεργό δράση αλλά ήρθε να υποστηρίξει την ομάδα της καρδίας του.

Δεκάλεπτα: 10-22, 26-39, 44-53, 64-69
Διαιτητές: Ιωάννου-Πετρογιαννάκη
ΑΚ ΚΕΝΤΑΥΡΟΙ (Γεωργιάδης Γ.): Γαλής 10(1), Λιθηρόπουλος, Βακαλόπουλος, Γεωργιάδης Γ. 1, Γεωργιάδης Ν. 7, Ντίνας 14, Καραγεωργίου Α., Καραγεωργίου Δ. 24 (4), Υφαντίδης 8.

ΑΣ ΑΣΤΕΡΕΣ (Κουμπουρέλος Δ.): Ζαχαράκης 1, Μπουλοκωστας 2, Δαλακιουρίδης 2, Πουταχίδης, Σερμπέζης 19 (2), Σπανός 14, Χαβαλές 7, Μετόκης 4, Πούρναρης 10 (2), Χαρκούσης 4, Γαβρίδης, Καλαμπούκας 6.