7.  MEDICAL                                     6                     1-4
8.  PORCELANA                               5                     2-1
9.  CAFE TIMES                                5                     2-1
10. VOID CAFE                                 5                     1-3
11. SBC                                            3                     0-3

Κυριακή 16/11, 18.15, ΕΚΟ  MEDICAL - VOID CAFE
Κυριακή 16/11, 21.30, Φοίνικας  ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ - COCA COLA 3E
Τρίτη 18/11, 21.30, Φρυγανιώτη  SBC - ΑΙΣΧΥΛΟΣ
ΡΕΠΟ: ΚΥΑΝΑ

Στο ματς του Σαββάτου στο γήπεδο της ΕΚΟ, η ΚΥΑΝΑ νίκησε δίκαια την MEDICAL εκμεταλλευόμενη την μεγαλύτερη ευστοχία της εντόα παιδειάς. Σε ακόμη ένα παιχνίδι της ΜEDICAL επικράτησε η άμυνα, κάτι που φαίνεται από το χαμηλό τελικό σκόρ. Ποιοτικά το παιχνίδι ήταν κακό, με κακή κυκλοφορία της μπάλας και από τις δύο ομάδες, εκατέρωθεν αστοχία και έτσι επικράτησε ο οριακά πιο εύστοχος. Για παράδειγμα, η ΜEDICAL τελείωσε τον αγώνα με 2/15 τρίποντα και 6/16 βολές!
Λόγω της καλής άμυνας, το παιχνίδι δεν ξέφυγε σε διαφορά υπέρ καμιάς ομάδας, και στο τελευταίο λεπτό, που η διαφορά πήγε με διαδοχικούς αιφνιδιασμούς στους 11 πόντους και η ΚΥΑΝΑ πίστεψε ότι κλείδωσε το ματς, οι ηττημένοι με πιεστική άμυνα την υποχρέωσαν σε 4 λάθη μέσα σε 60 sec και θεωρητικά μπορούσαν  να κλέψουν το παιχνίδι αφού ευστόχησαν στις δυο από τις αντίστοιχες 4 επιθέσεις και έχασαν ένα εύκολο λει απ και ένα ελεύθερο τρίποντο.
MVP των νικητών ο Σύρος με 20 πόντους, με συμπαραστάτη τον Βασιλειάδη με 10,  ενώ από τους ηττημένους διεσώθη μόνον ο Μόσχος με 21.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-12, 23-25, 35-39, 46-51.
MEDICAL (Kουλαξής): Τσουκαλάς 11(2), Θεοδοσιάδης 4, Μόσχος 21, Φελουκίδης 2, Κουλαξής 2, Καζάκος 2, Αναστασιλάκης Χ. 4.
ΚΥΑΝΑ (Μανώλης): Πασχάλης 2, Κοσμάς Κ, 2, Καραγιάννης 3(1), Παπασαραφιανός 6, Βασιλειάδης 10, Σύρος 20(1), Βασσάρας 4, Αλεξόπουλος 4, Ζορμπά, Κοσμάς Γ., Παπλιάκη.

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι η ομάδα του VOID CAFE κατάφερε να επιβληθεί της ομάδας του Ιπποκράτη στο γήπεδο της Ευκαρπίας.
Οι νικητές ξεκίνησαν καλύτερα του παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7 πόντους στην 1η περίοδο και 9 στο ημίχρονο, καθοδηγούμενοι από έναν εξαιρετικό Ντίντα που κέρδιζε τις περισσότερες μάχες κάτω και από τα 2 καλάθια. Εκμεταλλεύτηκε βέβαια και τη χαλαρή στο 1ο ημίχρονο άμυνα του Ιπποκράτη που είχε συνολικά στο διάστημα αυτό 3 ομαδικά φάουλ, δεχόμενη παθητικά σειρά εύκολων καλαθιών. Στο 3ο δεκάλεπτο και παίζοντας άμυνα ζώνης, ο Ιπποκράτης ανέκαμψε και με μαχητικότητα στην άμυνα  και αιχμή του δόρατος τον Χατζηνικολάου, προηγήθηκε μέχρι και με 5 πόντους στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στα τελευταία 8 λεπτά με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και την πλάστιγγα έγειρε στην πλευρά του VOID η μεγάλη τους ευστοχία στις βολές καθώς στα τελευταία λεπτά οι νικητές ευστόχησαν σε 9 από τις 10 βολές που επιχείρησαν, ενώ οι ηττημένοι είχαν 2 στις 8 στο ίδιο διάστημα και κακές στο σύνολό τους επιλογές στην επίθεση.
Κορυφαίος του αγώνα ο Ντίντας με 39 πόντους, με συμπαραστάτη τον Τσαμπαρλή με 15, από τους νικητές, από τους οποίους δεν υστέρησε κατ' ουσία κανείς.
Από τους ηττημένους, προσπάθησαν περισσότερο οι Χατζηνικολάου και Χρήστος Χοτουμανίδης.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αμπαδογιάννης, Τσάμης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 25-34, 49-46, 63-71.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Κουμαράς): Χατζηνικολάου 17, Κουμαράς 4, Χουτουμανίδης 9, Μαγγίζης, Δαλαμπίρας 2, Χιτ 16, Νίκου 15.
VOID CAFE (Μπαλάφτσαλης - Δασκαλούδης): Ψυχας 5(1), Δωρής 4, Ντίντας 39, Κεχαγιάς 2, Ζαχαρέλης Κ. 4, Ζαχαρέλης Β. 2, Τσαμπαρλής 15, Μπόλλας.

Σε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, η ομάδα της  Coca–Cola επικράτησε δύσκολα της μαχητικής ομάδας της SBC με 56-49.
Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, ο Μουρίκης από πλευράς Coca–Cola  με 3/3 τρίποντα και ο Σταυρόπουλος από πλευράς SBC ηγήθηκαν επιθετικά των ομάδων τους με τους  Ανδρέου και Κωλέττη να έπονται στο σκοράρισμα και το 1ο δεκάλεπτο να κλείνει με την SBC προηγούμενη με 15-16. Η εικόνα  δεν άλλαξε στο 2ο και 3ο δεκάλεπτο καθώς με πολύ καλή άμυνα στον Μουρίκη από τους Γρηγοριάν και Κωλλέτη και εξαιρετική ισορροπία στην επίθεση, η ομάδα της SBC βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 4 πόντους (28 - 24), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την SBC να είναι μπροστά με 41 – 33. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως  ο Μουρίκης ξαναπήρε το όπλο του και με διαδοχικούς πόντους ξανάβαλε στο παιχνίδι την Coca–Cola, που μέχρι τότε φαινόταν να τα έχει χαμένα από την απρόσμενη αντίσταση της SBC . Το τελευταίο λεπτό βρήκε τις 2 ομάδες ισόπαλες 49 – 49, όμως ένα καλάθι του Μουρίκη και στην συνέχεια η ευστοχία του Τζήλια  στις βολές έδωσαν την νίκη στην ομάδα της Coca–Cola.
ΜVP του αγώνα ο καταπληκτικός Μουρίκης με 35 πόντους και 6 τρίποντα, ενώ από τους ηττημένους όλοι ήταν διακριθέντες.

Δεκάλεπτα: 15-16, 24-28, 33-41, 56-49
Διαιτητές: Παπαδόπουλος-Εκλεκτός
COCA COLA 3E (ΠΛΑΚΙΔΑΣ):  Τζηλιας 2, Νταντος, Μουρικης 35(6), Χατζοπουλος, Ποτουριδης 1, Μητσης 10, Ανδρεου 8, Λεμονας, Χαμπερτζης, Ορφανουδακης, Μαρουδας.
SBC (ΠΑΖΑΡΛΗΣ): Σταυροπουλος 19(3), Γρηγοριαν 7(1), Αργυροπουλος, Στεργιου 2, Τανης 12, Οικονομοπουλος, Κωλεττης 4, Παζαρλης 2, Γκοτζαμανιδης 3(1).

Στο ντέρμπι κορυφής του Πρωταθλήματος του ΑΣΕΘ, η ομάδα των Βετεράνων Μηχανικών κατάφερε να επιβληθεί της Κατασκήνωσης Ελαιώνες με 84-67 και να κρατήσει το αήττητό της για φέτος. Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό ποιοτικά και διεξήχθη σε άριστο κλίμα μεταξύ των ομάδων, γεγονός στο οποίο συνέβαλε και η άριστη διαιτησία των Σακαλή και Χιωτάκη.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με ωραίες φάσεις εκατέρωθεν και ζεστή κερκίδα από τους φιλάθλους των γηπεδούχων.
Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με επιμέρους σκορ 26-9  ανέβασαν τη διαφορά στους 20 πόντους (65-45) κρίνοντας οριστικά την έκβαση του αγώνα.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε run 'n' gun παιχνίδι, προσφέροντας ωραίο θέαμα και διασκεδάζοντας εντός και εκτός γηπέδου.
MVP των νικητών ο Γιαγκόπουλος, που τη μέρα των γενεθλίων του οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 20 πόντους και 4 τρίποντα. Κοντά του και οι Βλαχάκης, Κουρβούλης και Παπαναστασίου, που κάναν πολύ καλή εμφάνιση. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Βασίλης Σιταρίδης με 19 πόντους, ο Κεραμιδάς με 18 και ο Μανθόπουλος με 16.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σακαλής, Χιωτάκης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 39-36, 65-47, 84-67.
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ (ΣΙΤΑΡΙΔΗΣ Β.): Σιταρίδης Α., Σιταρίδης Β. 19(1), Μανθόπουλος 16, Κεραμιδάς 18(1), Παπαποστολου 4, Κατσαμάγκας 8, Ιωαννίδης 2.
ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ): Γιαγκόπουλος 20(4), Παρίσης 10(1), Παπαθανασίου 6, Σταυριανός, Βλαχάκης 17, Παπαναστασίου 14, Κουρβούλης 17(1).

Την περασμένη Δευτέρα έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του ΠΑΟΚ το παιχνίδι που έκλεισε  την 5η αγωνιστική, μεταξύ της ΚΥΑΝΑ και του CAFE TIMES. Τελικός νικητής οι φιλοξενούμενοι με 40-50, που πραγματοποίησαν μία πολύ καλή εμφάνιση και απέδειξαν ότι φέτος θα είναι ανταγωνιστικοί σε όλα τα παιχνίδια.
Η ομάδα του CAFE TIMES ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ, με μικρές και εύθραυστες διαφορές στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, με την ΚΥΑΝΑ να προσπαθεί συνεχώς να πάρει την πρωτοπορία και το ψυχολογικά πλεονέκτημα. Ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα, άντεξαν στην πίεση και έφυγαν τελικά νικητές από το κλειστό της Πυλαίας.
MVP των νικητών ο Ιμιρτζίδης με 16 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σύρος με 14 πόντους και 3 τρίποντα.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βασιλόπουλος, Φωτιάδης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-13, 21-25, 33-36, 40-50.
ΚΥΑΝΑ (ΚΟΣΜΑΣ Γ.): Πασχάλης, Κοσμάς Κ. 3, Καραγιάννης 7(1), Παπασαραφιανός 8, Σύρος 14(3), Αλεξόπουλος 2, Ζορμπά, Κοσμάς Γ., Παπλιάκη 2, Θάνος 4, Βασάρας.
CAFE TIMES (ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ): Ιμιρτζίδης 16, Αλεξιάδης, Λεμονίδης 10, Φούτσης, Σαπουντζής 10(2), Ζελελίδης 8(1), Χολερίδης 6.