Ξεκίνημα με το δεξί στον δεύτερο γύρο για την Εθνική Νέων Ανδρών-Επικράτησε με πολύ καλή απόδοση επί της Σερβίας-Οι πρώτες φωτογραφίες

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο άρχισε η δεύτερη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών για την Εθνική μας ομάδα που επικράτησε με 70-69 της Σερβίας.

Όπως γράφει το www.superbasket.gr ο Νίκολα Γιάνκοβιτς ξεκίνησε πολύ καλά για την Σερβία και αποτέλεσμα αυτού ήταν οι παίκτες του Μιγιάτοβιτς να πάρουν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ (5-11 στο 4’). Η Εθνική μείωσε προσωρινά με τον Διαμαντάκο (7-11). Ο Στέφαν Πότ ανέλαβε δράση για την Σερβία και δύο λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου το σκορ έγινε 12-19. Ο Γιώργος Διαμαντάκος μείωσε, εκ νέου, σε 14-19, όμως ο Άντριτς είπε την τελευταία λέξη, γράφοντας το 14-21.

Καθόλου καλή δεν ήταν η έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου για την Εθνική Νέων, καθώς οι Σέρβοι, έχοντας επιβάλει τον ρυθμό τους, κατάφεραν να στείλουν την διαφορά στους 11 πόντους (16-27). Ο Λευτέρης Μποχωρίδης, όμως, με 4 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 20-27 στο 14’. Στα μισά της περιόδου ο Άντριτς έστειλε ξανά στους 11 την διαφορά (20-31), όμως από εκείνο το σημείο οι παίκτες του Κώστα Μίσσα ξύπνησαν για τα καλά. Μποχωρίδης, Διαμαντάκος, Κουζέλογλου και Αγραβάνης έδωσαν λύσεις στην επίθεση, η άμυνα «ανέβασε στροφές» και στο 18’ το σκορ έγινε 32-33. Ο Σιόλογκας με ωραία κίνηση έκανε το 34-33, το οποίο ήταν σκορ ημιχρόνου.

Πολύ καλά ξεκίνησε το δεύτερο μέρος η Εθνική Νέων. Παρά τα ξεσπάσματα των Σέρβων οι παίκτες του Κώστα Μίσσα δεν υποχωρούσαν (39-39).Λιάπης και Αγραβάνης με δικές τους προσπάθειες, στο 24’, έκαναν το σκορ 44-40 υπέρ της Εθνικής. Οι Σέρβοι, όμως, αντέδρασαν και αφού κατάφεραν να περιορίσουν τους παίκτες του Κώστα Μίσσα, με τους Τέγιτς και Γιάνκοβιτς πήραν προβάδισμα 3 πόντων (46-49) στο 26’. Ο Αγραβάνης ισοφάρισε άμεσα (49-49) και η Εθνική χάρη σε καλάθια από Λιάπη και Μποχωρίδη κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 53-52.

Με τον Δημήτρη Αγραβάνη να μπαίνει ορεξάτος στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εθνική κατάφερε να πάρει προβάδισμα 7 πόντων (59-52). Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα πίεσαν ακόμα περισσότερο στην άμυνα και αποτέλεσμα αυτού, στο 34’ το σκορ να είναι 61-52. Στα μισά της περιόδου ο Σιόλογκας με τρίποντο έστειλε την διαφορά στους 10 πόντους (64-54). Με μπροστάρη τον Ρέμπιτς οι Σέρβοι μείωσαν στο 37’ σε 65-60. Λίγο αργότερα, ο Γιάνκοβιτς με βολές μείωσε ακόμα περισσότερο (67-63).Τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά. Ο Άντριτς με τρίποντο μείωσε σε 67-66, με τον Μποχωρίδη να ευστοχεί σε 2 βολές για το 69-66. Ο Σάλιτς είχε 1 εύστοχη για το 69-67 και ο Μποχωρίδης 21 δεύτερα πριν το φινάλε έκανε λάθος. Ο Σάλιτς με βολές, 20 δεύτερα πριν το φινάλε, ισοφάρισε σε 69-69. Ο Διαμαντάκος εν συνεχεία είχε 1 εύστοχη βολή για το 70-69, με τον Γιάνκοβιτς να αστοχεί. Ο Καμπερίδης αστόχησε εν συνεχεία σε δύο βολές, όμως μικρή σημασία είχε αυτό, καθώς η Εθνική πήρε τη νίκη με 70-69, δείχνοντας τρομερά αποθέματα ψυχής στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 14-21, 34-33, 53-52, 70-69
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 17(7ρ), Λιάπης 7(6ρ,4α), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου, Σιόλογκας 6, Κουζέλογλου 4, Καμπερίδης 3, Αγραβάνης 16, Διαμαντάκος 17(7ρ), Μαραγκός.

ΣΕΡΒΙΑ (Μιγιάτοβιτς): Τζόρτζεβιτς, Ρέμπιτς 9, Ποτ 8, Καπλάνοβιτς 2, Ντόμπριτς, Αρανίτοβιτς, Νόβακ, Γιάραμαζ 3, Άντριτς 10, Σάλιτς 13, Τέιτς 6.