Τελειώνει η κανονική περίοδος στο πρωτάθλημα της ΑΣΕΘ-Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Με το πρόγραμμα της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου συνεχίστηκε το Πρωτάθλημα Εργαζομένων Θεσσαλονίκης το περασμένο Σαββατοκύριακο. Τα αποτελέσματα είναι:

COCA COLA - VOID          67-45
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ     45-54
MEDICAL – ΔΕΛΤΑ           78-80
ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ - SBC            88-62

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο θα γίνουν τα τρία αναβληθέντα παιχνίδια που εκκρεμούν για να κλείσει οριστικά η κανονική περίοδος και να διαμορφωθούν τα ζευγάρια του πρώτου γύρου των Play off:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ   45-54
Η μεγάλη βαθμολογική διαφορά των δύο ομάδων δε φάνηκε μέσα στο γήπεδο, καθώς η ομάδα του Αριστοτέλη προηγήθηκε σταθερά στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, ακόμα και με διψήφιες διαφορές, και χρειάστηκε να πάθει επιθετικό μπλακ άουτ στην τελευταία περίοδο για να μπορέσει ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Ιπποκράτης να ανακάμψει και να "κλέψει" τελικά τη νίκη με 54-45. Το παιχνίδι είχε ρυθμό, πάθος και δυνατές άμυνες σε ένα παιχνίδι που έγινε σε καλό κλίμα.

Εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα μπάσκετ της Coca Cola επί αυτής του VOID με 67-45. Παίζοντας συντηρητικά η Coca cola πήρε ένα προβάδισμα από την αρχή και έφτασε εύκολα στην νίκη.
Μουρίκης, Τζήλιας και Ανδρέου οδήγησαν την ομάδα στην επίθεση ενώ από την ομάδα του VOID προσπάθησαν ο Ντίντας και ο Τσαμπαρλης.
Δεκάλεπτα: 15- 15, 32-25, 45-34, 67-45.
COCA COLA 3E (Πλακίδης): Τζηλιας 18, Μουρικης 25(7), Χατζοπουλος 3(1),Μητσης 8, Ανδρεου 10, Τσαλιγοπουλος 2, Πασχαλης.
VOID (Μπαλαφτσάλης): Ζαχαρελης Κ. 2, Ντιντας 15(1), Τσομπανιδης 2, Παπαχρηστου 7, Μπαλαφτσαλης 2, Τσαμπαρλης 17.

ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ - SBC           88-62
Εύκολο απόγευμα για την ομάδα των Μηχανικών που δεν δυσκολεύτηκαν να νικήσουν την μαχητική  SBC, που αγωνίστηκε  με σημαντικές απουσίες (Τάνης, Σταυρόπουλος και Στεργίου).
Στο πρώτο ημίχρονο, παρά την ανωτερότητά τους οι Μηχανικοί δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, κυρίως λόγω της πολύ καλής απόδοσης του Γιάννη Αργυρόπουλου κάτω από τα δύο καλάθια. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά κοντά (34-40).
Στο δεύτερο ημίχρονο η κούραση των παικτών της SBC επέτρεψε στους Μηχανικούς να βγάλουν συνεχείς αιφνιδιασμούς, και σε συνδυασμό με την ευστοχία τους από τα 6,25 και την καλύτερη ποιότητά τους, η διαφορά τελικά ξεπέρασε τους 20 πόντους.
Από τους Μηχανικούς ξεχώρισαν οι Τζίκος, Γιαγκόπουλος και Βλαχάκης, ενώ από την SBC πρώτοι σκόρερς οι Αργυρόπουλος και Παζαρλής.
Δεκάλεπτα: 15-16, 34-40, 50-63, 62-88.
Διαιτητές: Κατσιάνης-Τσανακτσίδης
SBC (Παζαρλής): Σταμπουλής, Τσιτσιλιάνος 8, Παζαρλής 26(1), Σάββας 4, Γκοτζαμανίδης 2,  Αργυρόπουλος 23.
ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (Λιάντας): Τζίκος 20(4), Γιαγκόπουλος 28(3),Αθανασίου11(2),  Κούμαλας 2, Δανιηλίδης 2, Βλαχάκης 21(1), Λιάντας 2.

Σ' ένα παιχνίδι που διεξήχθη την Κυριακή το βράδυ με πολύ κρύο μέσα στο γήπεδο, η ομάδα της Δέλτα κατάφερε και πήρε δια πυρός και σιδήρου τη νίκη από αυτή της Medical με 80-78. Το παιχνίδι ήταν ποιοτικό σε όλη τη διάρκειά του, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ, να είναι πολύ εύστοχες και τελικά κρίθηκε με εύστοχο τρίποντο για την ομάδα της Δέλτα στην τελευταία της επίθεση.
Δεκαλεπτα: 10-14, 38-37, 53-55, 78-80.
ΜΕDICAL (Κουλαξής): Γαλάνης 8, Στυλιανού 12, Θεοδοσιάδης 14, Φελουκίδης 9, Κουλαξής 15, Γραμματικόπουλος 2, Αναστασιλάκης 18.
ΔΕΛΤΑ (Ζυγούρας): Ασφαλτίδης 9, Κωτίδης 30, Χριστοδούλου 11, Αμανατίδης 29, Σωτηρόπουλος 1.